fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Wspomnienia

Nie żyje Jerzy Gruza

Fotorzepa, Dominik Pisarek
W wieku 87 lat w Warszawie zmarł Jerzy Gruza, reżyser teatralny i telewizyjny, twórca m.in. "Czterdziestolatka" czy takich spektakli Teatru TV jak "Mieszczanin szlachcicem" z Bogumiłem Kobielą i „Rewizor" z Tadeuszem Łomnickim.

Urodzony w 1932 roku Jerzy Gruza był absolwentem Wydziału Reżyserii łódzkiej PWSFTViT.

Po jej ukończeniu związał się z Telewizją Polską, dla której w latach 1955-1988 zrealizował wiele seriali i spektakli teatralnych, a także programów muzycznych i rozrywkowych.

Widzom szczególnie zapadły w pamięć takie seriale jak "Wojna domowa" (1965-1966) czy "Czterdziestolatek" (1974-1977) i jego kontynuacja "Czterdziestolatek 20 lat później" (1993).

Starsi wielbiciele Teatru Telewizji pamiętają takie spektakle w reżyserii Jerzego Gruzy, jak "Mieszczanin szlachcicem" Moliera z niezapomnianym Bogumiłem Kobielą, "Rewizor" Mikołaja Gogola z wybitną rolą Tadeusza Łomnickiego czy "Kariera Artura Ui" Bertolda Brechta, w którym tytułową rolę zagrał Marek Walczewski.

W roku 1983 Gruza został dyrektorem Teatru Muzycznego w Gdyni, gdzie reżyserował wielkie musicale: "Skrzypek na dachu" (1984), "Jesus Christ Superstar" (1987), "Les Misérables"(1989).

Przypominamy wywiad, którego Jackowi Cieślakowi udzielił Jerzy Gruza w 2009 roku.

Źródło: Stowarzyszenie Filmowców Polskich
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA