fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Normy jakości przyjęte. Koniec węgla kiepskiej jakości?

Fotolia
Rząd przyjął propozycje przepisów, które eliminują z rynku dla gospodarstw domowych węgiel najgorszej jakości. To kolejny krok w walce ze smogiem.

Prace nad normami jakości trwały w Ministerstwie Energii rok, choć organizacje proekologiczne apelowały o pilne wprowadzenie nowych przepisów. W końcu jednak we wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw. Proponowane przepisy eliminują z rynku dla gospodarstw domowych i instalacji poniżej 1 MW węgiel najgorszej jakości, w tym muły i flotokoncentraty. Zakładają także wycofanie z rynku tzw. węgla niesortowanego, pochodzącego z importu. Ma to utrudnić wwóz tego surowca na nasz rynek. A wpływa on coraz szerszą falą zwłaszcza z Rosji.

Projekt ustawy przewiduje, że każdy klient kupujący węgiel otrzyma od sprzedawcy świadectwo jakości węgla, zawierające podstawowe parametry surowca. Kontrole jakości na składach prowadzić będzie Inspekcja Handlowa, a na przejściach granicznych Krajowa Administracja Skarbowa. Projektem ustawy o normach dla węgla zajmie się teraz Sejm.

Najważniejsze bę...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA