fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Deweloperzy dla powstańców

gen. Zbigniew Ścibor-Rylski
Fotorzepa, Adam Burakowski
Firmy deweloperskie sfinansują budowę pomnika gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. W sierpniu zostanie on odsłonięty w stolicmay.

Monument wysoki na trzy metry, który już powstaje, zostanie odsłonięty 2 sierpnia w rocznicę śmierci generała w parku Marszałka Rydza-Śmigłego w Warszawie.

– Firmy deweloperskie pod patronatem Polskiego Związku Firm Deweloperskich podpisały porozumienie, na mocy którego przekażą 220 tys. zł na budowę pomnika bohatera powstania warszawskiego gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego. Inicjatorem projektu jest Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego, która w lutym uzyskała jednogłośną zgodę Rady Warszawy na lokalizację monumentu – przypomina Rafał Szczepański, prezes fundacji. I dodaje, że podpisanie porozumienia to początek współpracy pomiędzy przedsiębiorcami a fundacją, której celem jest pomoc środowisku powstańców warszawskich.

Przypomnijmy, że organizacja ta wcześniej przygotowała m.in. projekt nowelizacji ustawy o grobach, aby objąć opieką państwa miejsca pochówków powstańców, zebrała też 72 tys. zł na odnowienie nagrobka, pod którym spoczął gen. Ścibor-Rylski.

– Nasze zaangażowanie w budowę pomnika dwukrotnego kawalera Orderu Virtuti Militari, wieloletniego prezesa Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego wynika z potrzeby serca – podkreślił Grzegorz Kiełpsz, prezes Zarządu Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Jak ocenia Zbigniew Galperyn ps. Antek, wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich, to wielki gest dla środowiska weteranów Warszawy. – To dla nas wielka rzecz, że są przedsiębiorcy, którzy nie tylko realizują w Warszawie inwestycje, ale także dbają o pamięć o bohaterach naszej wolności – zaznaczył.

Z kolei Halina Jędrzejewska ps. Sławka przypomina, że pozwala to utrwalić pamięć o „naszym wspaniałym dowódcy", ale także o całej grupie powstańców. Prace nad pomnikiem gen. Zbigniewa Ścibor-Rylskiego dobiegają końca. – Obecnie realizowany jest jeden z ostatnich etapów: powstaje popiersie w brązie – dodaje Rafał Szczepański.

W odsłonięciu pomnika wezmą udział powstańcy, którzy zostali zaproszeni do Warszawy na uroczystości 75. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego. W uroczystości wezmą udział m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski i wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Przedsiębiorcy z branży deweloperskiej nie poprzestają na jednorazowej pomocy powstańcom, deklarują współpracę przy następnych projektach, które będą realizować wraz z Fundacją Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego.

Gen. Zbigniew Ścibor-Rylski ps. Motyl zmarł 3 sierpnia 2018 r. w wieku 101 lat. Za postawę bojową podczas II wojny światowej w 1944 r. został dwukrotnie odznaczony Orderem Virtuti Militari oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych.

Zbigniew Galperyn przypomina, że generał był wieloletnim prezesem Związku Powstańców Warszawskich oraz honorowym obywatelem Warszawy, a także członkiem grupy inicjatywnej utworzenia Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA