fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Warszawa

Nagrody specjalne dla powstańców warszawskich

Fotorzepa/ Adam Burakowski
Radni Warszawy przyznali nagrody specjalne dla powstańców warszawskich.

O przyznaniu powstańcom dożywotnich nagród finansowych w kwocie 3888 zł rocznie, wypłacanych po 1944 zł, dwa razy do roku w marcu i sierpniu, zdecydowano jednogłośnie przez aklamację.

To finał sprawy, którą w grudniu ubiegłego roku zapoczątkowała Fundacja Pamięci o Bohaterach Powstania Warszawskiego – o jej inicjatywie pisaliśmy w „Rzeczpospolitej".

Według prezesa fundacji, Rafała Szczepańskiego, przyznanie nagród to bardzo dobra decyzja. „Cieszę się, że przyczyniliśmy się do godnego uhonorowania Powstańców, w możliwie najwyższym wymiarze finansowym. (...) Wreszcie, po latach, ofiarujemy im realną pomoc" – napisał w wydanym oświadczeniu Rafał Szczepański.

Fundacja zabiega jeszcze o systemowe rozwiązanie dotyczące opieki państwa nad miejscami pochówku powstańców warszawskich, tak by niemożliwe było likwidowanie ich grobów. Znane są bowiem przypadki, gdy na groby powstańców trafiają ostrzeżenia z informacją o tym, że jeżeli grób nie zostanie opłacony, będzie zlikwidowany. Fundacja zaapelowała do marszałka Senatu, aby zmienić ustawę o cmentarzach i uznać groby tych osób za pamiątki historii, tym samym aby nie można było ich usunąć. Chce też, aby IPN sporządził ewidencję takich mogił.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA