fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Zamiast abonamentu RTV opłata medialna ściągana z podatkiem PIT i CIT

123RF
Zamiast abonamentu RTV będzie opłata medialna ściągana razem z podatkiem PIT i CIT. Zapłacą także ci, którzy nie mają telewizora ani radia.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego pracuje nad nowym pomysłem dotyczącym abonamentu RTV. Chodzi o opłatę medialną. Pomysł budzi mieszane uczucia. Jest bowiem tak samo kontrowersyjny jak poprzednie – dotyczące doliczenia abonamentu do rachunku za prąd oraz zobowiązania kablówek do przekazania Poczcie Polskiej danych klientów.

Razem z podatkiem

Jak ma wyglądać pobór tej opłaty, wynika z odpowiedzi ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego udzielonej na interpelację poselską. Ma ona zastąpić abonament RTV. Nie będzie już – tak jak obecnie – rejestrowania odbiorników radiowych oraz telewizyjnych na poczcie.

Opłatę medialną będą płacić osoby fizyczne oraz prawne razem z podatkiem PIT lub CIT. Również ci, którzy nie posiadają telewizora czy radia.

Zdaniem ministerstwa z danych statystycznych wynika bowiem, że obecnie zdecydowana większość osób fizycznych ma co najmniej jedno urządzenie umożliwiające korzystanie z usług medialnych, i to niekoniecznie odbiornik RTV czy radio. W 2012 r. komputer posiadało 73,4 proc. gospodarstw domowych, a 70,5 proc. dostęp do internetu, natomiast 46,4 proc. osób korzystających z internetu słucha radia i ogląda telewizję online.

Resort zastrzega jednak, że jest to na razie koncepcja wstępna, którą przed wprowadzeniem ma zamiar skonsultować ze społeczeństwem. Deklaruje też, że będą, jak obecnie, zwolnienia z tej opłaty, np. emerytów.

Nowa opłata ma wejść w życie dopiero za rok. Jej wprowadzenie wymaga bowiem stworzenia odpowiedniej infrastruktury technicznej. Wkrótce zaś znana będzie jej wysokość. Z wcześniejszych wypowiedzi wynika, że ma ona wynosić 6–8 zł miesięcznie.

W odpowiedzi na interpelację minister podkreślił, że opłata nie będzie niczym szczególnym.

Tego typu rozwiązania funkcjonują już w innych państwach europejskich.

Śladem innych krajów

Od 1 stycznia 2013 r. nowy system abonamentowy obowiązuje w Niemczech, opłata jest ponoszona przez gospodarstwa domowe i przedsiębiorców niezależnie od posiadania przez te podmioty odbiornika.

Natomiast w Finlandii wprowadzono specjalny podatek audiowizualny. Płaci go każdy podatnik podatku dochodowego, niezależnie od faktu posiadania przez niego odbiornika.

Pomysł budzi spore wątpliwości wśród ekspertów.

– Dodanie kolejnej rubryki w deklaracji PIT czy CIT to żaden problem – uważa Andrzej Taudul, doradca podatkowy. – Mam jednak wątpliwości co do poboru tej opłaty. W wypadku podmiotów objętych CIT sprawa jest prosta. Każdy z nich składa deklarację, nawet jeżeli nie wykazuje w niej dochodu. W wypadku PIT tak nie jest. Są osoby, które nie mają dochodu, deklaracji więc nie składają, np. studenci czy rolnicy. Powstaje więc pytanie, czy gdy zostanie wprowadzona opłata medialna, to wszyscy będą składać deklarację, nawet gdy nie mają dochodu? – zastanawia się Andrzej Taudul.

Wątpliwości ma również Tomasz Konieczny, radca prawny i partner w kancelarii Konieczny, Grzybowski, Polak.

– Dziś abonament RTV jest quasi-podatkiem. Po wejściu w życie tego projektu będzie to już podatek i to taki w archaicznej postaci, jakim było kiedyś pogłówne – mówi mec. Konieczny. – Podatek ten płaciło się od osoby, niezależnie od osiąganego dochodu. Wiele państw europejskich od niego odeszło, ponieważ był niesprawiedliwy – tłumaczy mec. Konieczny. – Poza tym dziś wiele osób w ogóle nie ma odbiornika telewizyjnego w domu ani radia, a będą musiały płacić opłatę medialną, tak nie powinno być.

Według niego lepszym pomysłem było rozwiązanie dotyczące kablówek. Miały one przekazywać dane swoich klientów Poczcie Polskiej, a ta na tej podstawie miała ścigać osoby niepłacące abonamentu. Ministerstwo postanowiło się jednak wycofać z tego pomysłu.

etap legislacji: prace wewnątrzresortowe

13 proc.  gospodarstw domowych płaci obecnie abonament RTV na terenie całego kraju

12 proc.   firm reguluje obecnie opłatę za radio i telewizor, pozostałe unika tego obowiązku

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA