fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

Ile kosztują podatników kapelani zatrudnieni w skarbówce

Adobe Stock
Nie wszyscy wiedzą, że Krajowa Administracja Skarbowa zatrudnia 10 kapelanów, których zadaniem jest m.in. organizacja nabożeństw i opieka duszpasterska nad pracownikami. Jak podaje Wirtualna Polska ich przeciętna pensja to ok. 4,7 tys. zł netto miesięcznie.

Możliwość zatrudnienia kapelanów w KAS wprowadziły przepisy, które weszły w życie pod rządami PiS. Chodzi o ustawę z 16 listopada 2016 r. o Krajowej Administracji Skarbowej. Zakres obowiązków kapelanów wynika z "Porozumienia między Szefem Krajowej Administracji Skarbowej a Delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Krajowej Administracji Skarbowej z 23 listopada 2017 r." Natomiast ich wynagrodzenie reguluje rozporządzenie Ministra Finansów z 28 lutego 2017 r.

Zgodnie z przepisami, kapelani "mają prawo organizować opiekę duszpasterską dla pracowników KAS i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej oraz ich rodzin", "organizowania nabożeństw", czy "współorganizować uroczystości patriotyczno-religijne z udziałem pracowników KAS i funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej".

Jak wynika z odpowiedzi na poselską interpelację przygotowaną przez wiceministra finansów, szefa Krajowej Administracji Skarbowej Piotra Walczaka, w 2018 r. w KAS służbę pełniło 10 kapelanów (9 w izbach administracji skarbowej i 1 w Ministerstwie Finansów). Ich zatrudnienie  pochłonęło  609 tysięcy złotych z budżetu państwa, z tego 565,7 tys. zł stanowiły uposażenia (uposażenia, nagrody 3 proc. z funduszu nagród, nagrody roczne i nagrody jubileuszowe).

Wirtualna Polska wyliczyła, że przeciętne miesięczne wynagrodzenie kapelanów w skarbówce wynosiło w 2018 r. 4 714 zł netto. Portal informuje, że w praktyce wysokość pensji wynosi od 2,4 do 7,4 tys. zł brutto i jest uzależniona od miejsca pracy. W Izbie Skarbowej w woj. mazowieckim kapelan zarabia ok. 7,3 tys. zł brutto. W lubelskim "tylko" 4,8 tys. zł brutto. A duchowny na pół etatu w woj. zachodniopomorskim 2,4 tys. zł brutto. Jest to kwota uposażenia zasadniczego wraz z dodatkami.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA