fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

W sądzie i urzędzie

"Polski Ład" PiS: pełna cyfryzacja polskich urzędów już w 2024 roku

Adobe Stock
Za dwa i pół roku każdą sprawę załatwimy przez internet. Korzystając z usług cyfrowych, nie zapłacimy opłaty skarbowej.

Od 2024 r. wszystkie sprawy w urzędzie będzie można załatwić przez internet. Aby zachęcić do korzystania z e-urzędu osoby, które zdecydują się na usługę publiczną w formie cyfrowej, będą zwolnione z opłaty skarbowej. Tak wynika z "Polskiego Ładu" PiS ogłoszonego przez rząd.

– Choć cyfryzacja nie obejmie wszystkich obywateli i prowadzi do wykluczenia części z nich, to jest nieunikniona. Z drugiej strony badania opinii publicznej pokazują, że coraz więcej osób, także starszych, korzysta z usług cyfrowych – zauważa Krzysztof Izdebski, dyrektor programowy fundacji e-Państwo.

Czytaj też:

e-Urząd Skarbowy: złóż pisma i zeznania bez wychodzenia z domu

Rażące zaniedbania

Według zapowiedzi przez internet będzie można załatwić wszystko – od wyrobienia prawa jazdy przez konsultacje publiczne po składanie skargi. Forma papierowa, choć dostępna dla chętnych, będzie wyjątkiem, a nie regułą. Komunikacja z urzędami będzie uzupełniana o takie narzędzia jak system kolejkowania oraz tele- i wideowizyty w urzędach. Rząd zapowiada też „chatboty" i „voiceboty" instytucji publicznych, udzielające porad. Odsetek Polaków korzystających z internetu w kontaktach z administracją zwiększy się do 2023 r. na skutek promocji e-usług do 60 proc., a co drugi Polak będzie posiadał Profil Zaufany.

Rząd zapowiada też, że do 2024 r. umożliwi każdemu gospodarstwu domowemu w Polsce dostęp do szerokopasmowego internetu.

– To nierealne – kwituje Marek Wójcik, ekspert Związku Miast Polskich.

Rząd zapowiada też cyfryzację samorządów. Gminy mają dostać środki na zakup sprzętu i oprogramowania, zakup usług chmurowych i niesienia wsparcia osobom wykluczonym cyfrowo. Dostaną też nieodpłatny system zarządzania urzędem z wykorzystaniem rozwiązań chmurowych. Będzie zawierał narzędzia do wspólnej pracy, portale, narzędzia zbierania opinii i interakcji z obywatelami. Samorządy zyskają też możliwość bezpłatnego przeniesienia swoich serwisów na portal samorzad.gov.pl, na którym będą mogły publikować wszystkie polskie gminy i powiaty.

– Gminy zapewne stopniowo będą przenosić swoje usługi na rządową platformę. Zainwestowały już środki we własne systemy. Istotne jest też, jak zostaną zabezpieczone dane osobowe mieszkańców i na jakich zasadach portal będzie udostępniany – komentuje Marek Wójcik.

Bez wizyty

Obywatel poprowadzi korespondencję z administracją przez internet. E-doręczenie zastąpi wizyty w urzędzie lub osobiste odbieranie listu poleconego. Komunikację elektroniczną będzie mogła zainicjować każda ze stron – zarówno urząd, jak i obywatel.

Rząd zapowiada też cyfryzację całego procesu obsługi rolnika. W wersji online będzie można m.in. obsługiwać wnioski o dopłaty bezpośrednie, podatki za ziemię. Planowana jest również cyfryzacja wymiaru sprawiedliwości.

– W Polsce cyfryzacja ma charakter wyspowy. W jednych obszarach, np. w podatkach, jest lepiej, w innych cyfryzacji prawie nie ma. To efekt resortowości i tego, że cyfryzacja nie jest realnym priorytetem dla władzy. Gdyby miała nim być, to politykę w tym obszarze powinien koordynować bezpośrednio premier albo powinno się co najmniej przywrócić Ministerstwo Cyfryzacji – uważa dr hab. Grzegorz Makowski, Fundacja Batorego i SGH.

W zeszłym roku Główny Urząd Statystyczny opublikował raport o społeczeństwie informacyjnym w Polsce. Wynika z niego, że prawie 42 proc. osób w wieku 16–74 lat korzystało w ciągu roku z usług administracji publicznej przez internet.

Opinia dla „Rzeczpospolitej"

prof. Grzegorz Sibiga, Instytut Nauk Prawnych PAN

Zwolnienie z opłaty skarbowej osób korzystających z e-administracji to niewątpliwie dobry sposób na promocję usług cyfrowych. Z drugiej strony wprowadza nierówność obywateli. Jeżeli zwolnieniu z opłat nie będzie towarzyszyć sprawna akcja edukacyjna skierowana do wykluczonych cyfrowo, a nawet wsparcie asystenta w urzędzie, to może ono mieć charakter dyskryminujący.

Cyfryzacja wszystkich usług publicznych do 2024 r. to bardzo ambitny cel. Nie wiem jednak, czy zidentyfikowano wszystkie indywidualne sprawy, a jest ich bardzo wiele i niektóre mają skomplikowany charakter. Czy rzeczywiście rząd chce scyfryzować wszystko, np. aby uzyskanie pozwolenia na broń?, które jest indywidualną sprawą administracyjną, również następowało w pełni cyfrowo?

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA