fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Unia Europejska

Sky News: Opozycja nie pomoże Johnsonowi rozwiązać parlamentu

AFP
Liderka walijskiej Plaid Cymru Liz Saville Roberts powiedziała Sky News, że partie opozycyjne uzgodniły w piątek, aby nie wspierać w poniedziałek wniosku premiera Borisa Johnsona o samorozwiązanie parlamentu.

Roberts dodała, że z ustaleń opozycji wynika, iż jeśli poprze ona wybory to dopiero w sytuacji, w której data wyborów będzie wypadać po 31 października - czyli po dniu, na który zaplanowano brexit.

Reuters podaje, że również źródła w Partii Pracy informują, iż nie poprze ona wniosku Johnsona o samorozwiązanie parlamentu w poniedziałek.

Premier Johnson złożył już wniosek o rozwiązanie parlamentu w środę - ale wówczas poparło go tylko 298 posłów (aby doszło do samorozwiązania potrzebne są 434 głosy). Bez poparcia opozycji Johnson nie jest w stanie przeforsować takiego wniosku.

Jeremy Corbyn, lider Partii Pracy, uzasadniając w środę niegłosowanie za wnioskiem mówił, że Partia Pracy nie poprze takiego wniosku zanim parlament nie przyjmie tzw. ustawy Hilary'ego Benna, która ma zablokować twardy brexit. Ustawa ta zostanie przyjęta prawdopodobnie w poniedziałek.

Ustawa autorstwa Hillary'ego Benna z Partii Pracy nakłada na rząd obowiązek ponownego zwrócenia się do Brukseli z prośbą o przełożenie brexitu, jeśli do 19 października brytyjski rząd nie wynegocjuje z UE nowej umowy ws. brexitu lub parlamentarzyści do tego czasu nie poprą brexitu bez umowy. Jeśli ustawa zostanie przyjęta, wówczas Johnson musiałby prosić Brukselę o przełożenie daty brexitu.

Poniedziałek jest dniem, w którym ma dojść do prorogacji parlamentu - czyli zawieszenia jego działania do 14 października.

Źródło: Sky News
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA