fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Dobry kwartał Grupy PZU

Fotorzepa/Marta Bogacz
Rekordową sprzedażą i wynikiem netto z działalności ubezpieczeniowej po trzech kwartałach – pochwaliła się w czwartek Grupa PZU. Sam trzeci kwartał też był dobry dla Grupy PZU i jednostki dominującej.

- Pierwsze trzy kwartały 2019 r. przejdą do historii PZU jako rekordowe pod względem sprzedaży, która wyniosła 17,5 mld zł. Równocześnie wynik netto z działalności ubezpieczeniowej po trzech kwartałach na poziomie 1,99 mld zł jest najlepszy od pięciu lat – pochwaliła się w czwartek spółka. - Z rentownością na kapitale na poziomie 23,7 proc. spółka osiągnęła jeden z najlepszych kwartalnych wyników w swojej historii. Taki zwrot na kapitale jest niemal dwukrotnie wyższy niż średnia dla europejskich spółek ubezpieczeniowych - dodała.

W samym trzecim kwartale zysk netto przypisany właścicielom jednostki dominującej Grupy PZU spadł do 879 mln zł ze 1.017 mln zł rok wcześniej – czytamy w raporcie spółki. Zysk był przy tym wyższy od oczekiwań analityków. Zysk netto spadł o 14 proc. w ujęciu rocznym i wzrósł o 20 proc. w ujęciu kwartalnym. Po trzech kwartałach 2019 r. zysk netto Grupy PZU wyniósł 2,36 mld zł, gdy rok wcześniej był na poziomie 2,43 mld zł.

Składka przypisana brutto Grupy PZU w trzecim kwartale wyniosła 5,662 mld zł i była nieco wyższa od oczekiwań analityków. Składka wzrosła o 5 proc. w ujęciu rocznym i spadła o 5 proc. w ujęciu kwartalnym.

Odszkodowania netto sięgnęły 3,991 mld zł i również były nieco wyższe od oczekiwań rynku. Odszkodowania wzrosły o 10 proc. w ujęciu rocznym oraz o 1 proc. w ujęciu kwartalnym.

Natomiast koszty operacyjne wyniosły 2,488 mld zł i były zgodne z oczekiwaniami rynkowymi.

– Wyniki za trzeci kwartał 2019 r. są dowodem znakomitej kondycji finansowej Grupy PZU i dynamicznego rozwoju w najważniejszych strategicznie obszarach. Osiągamy to, co założyliśmy i to mimo trudnego rynku, presji cenowej czy obciążeń regulacyjnych. Wysokość składki, którą zebraliśmy w ciągu trzech kwartałów tego roku, a która jest najwyższa w naszej historii, dowodzi zaufania ze strony klientów. Z kolei potwierdzeniem efektywności naszego działania jest poziom zwrotu na kapitale, który wyniósł 23,7 proc. – przekonuje cytowany w komunikacie Paweł Surówka, prezes PZU.

- Wynik netto Grupy dla jednostki dominującej po 9 miesiącach 2019 r. wyniósł 2,36 mld zł. Był to wynik porównywalny do bardzo dobrego 2018 r., pomimo zwiększonych obciążeń regulacyjnych takich jak dodatkowy odpis na BFG oraz rezerwy wynikające z wyroku TSUE dotyczącego potencjalnych zwrotów prowizji. Koszt związany z dodatkowymi obciążeniami przypisany jednostce dominującej wyniósł 164 mln zł, o 89 mln zł więcej w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku. Możemy zatem powiedzieć, że na bazie znormalizowanej, to znaczy z wyłączeniem wzrostu obciążeń regulacyjnych w bankach, jest to najlepszy wynik naszej Grupy od pięciu lat – wtóruje mu Tomasz Kulik, członek zarządu PZU SA. - Wynik osiągnięty w ciągu trzech kwartałów 2019 r. w segmencie pozabankowym to najlepszy wynik od pięciu lat – dodaje.

Grupa PZU pochwaliła się też pozyskaniem dużej grupy klientów w pierwszym etapie programu pracowniczych planów kapitałowych. - Podpisaliśmy umowy o zarządzanie PPK z ponad 1000 największych pracodawców w Polsce. Firmy, które zdecydowały się na współpracę z PZU, zatrudniają łącznie ponad 500 tysięcy osób – zdradził nam w środę Damian Ziąber, dyrektor biura komunikacji korporacyjnej w Grupie PZU. - Jest wśród nich PKN Orlen, a więc zatrudniająca kilkanaście tysięcy pracowników największa firma w Europie Środkowo-Wschodniej. Są też m.in. Coca-Cola, Grupa Energa, PKP i PKP Intercity, Orbis, Polskie Radio, Poznańskie Zakłady Zielarskie Herbapol, fabryka mebli Kler, Wittchen i Vistula - dodał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA