fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ubezpieczenia

Największy fundusz emerytalny zarobił 46 mld USD

123rf.com
Japoński Government Pension Investment Fund, największy na świecie, czwarty z rzędu kwartał zakończył zyskiem, bo zdrożały akcje na globalnym rynku, a spadek kursu jena wobec dolara i euro dodatkowo zwiększył wartość zagranicznych inwestycji.

W ciągu trzech miesięcy do końca czerwca fundusz zarobił 3,5 proc., czyli 5,1 bln jenów (46 mld USD), a jego aktywa wzrosły do rekordowego poziomu 149,2 bln jenów. Krajowe akcje funduszu zdrożały w tym okresie o 2,3 bln jenów, o 6,6 proc., tak jak indeks szerokiego rynku Topix. Zagraniczne akcje dały 1,9 bln jenów zysku, 5,5 proc., również dzięki temu, że kurs jena do euro spadł o 7,6 proc., najbardziej od 2013 r., podobnie kurs do dolara i w rezultacie wzrosła wartość zagranicznych aktywów po przeliczeniu na jeny. Indeks MSCI All-Country wzrósł w minionym kwartale o 3,6 proc.

Krajowe obligacje należące do funduszu, stanowiące 30,5 proc. jego aktywów, nie dały prawie żadnego zwrotu. A zagraniczne papiery dłużne dały 4,5 proc. zwrotu i na koniec czerwca stanowiły 13,5 proc. aktywów funduszu.

Akcje japońskich spółek stanowiły 24,4 proc. aktywów funduszu, a zagranicznych 23,9 proc. Docelowa struktura portfelu funduszu to 35 proc. krajowych obligacji, 15 proc. zagranicznych papierów dłużnych i po 25 proc. krajowych i zagranicznych akcji.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA