Zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem to podstawa tegorocznej konferencji CYBERSEC 2018. Przez dwa dni 8 – 9 października 2018 r. – eksperci z Polski i zagranicy będą udzielać odpowiedzi na pytania, jak zagwarantować bezpieczeństwo obywateli korzystających z cyberprzestrzeni oraz jak powinna wyglądać skuteczna ochrona przed zagrożeniami. Wielkie wyzwanie w sytuacji, gdy patrząc na ryzyka nie możemy zapomnieć o szansach, jakie daje cyfrowa rewolucja.

Pierwsze kroki zostały już poczynione. Do najważniejszych musimy zaliczyć inicjatywę Cyfrowego Trójmorza, która ma na celu wzmocnienie współpracy w filarze cyfrowym państw Europy Środkowo-Wschodniej. Rozpoczęty w 2016 r. projekt realizuje obecnie 12 krajów. W jego ramach proponowana jest m.in. rozbudowa cyfrowej infrastruktury transgranicznej umożliwiającej lepszy i bezpieczniejszy transfer danych z północy na południe regionu.

Regionalne inicjatywy są niezwykle ważne, gdy mówimy o bezpieczeństwie w sieci. Musimy jednak pamiętać, że dzisiaj cały świat to jedna wielka cyfrowa wioska. Dlatego kolejnym ważnym tematem CYBERSEC 2018 będzie niezależność cybernetyczna Europy oraz międzynarodowy pokój i bezpieczeństwo. Eksperci przyjrzą się realizowanym na Starym Kontynencie projektom, których zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa cyfrowej gospodarki, bezpieczeństwo narodowe czy wręcz utrzymanie takich podstawowych wartości jak demokracja.

Ze sfery cywilnej przeniesiemy się w sferę wojskową. Podczas spotkania omówione zostaną kwestie najnowszej polityki NATO dotyczącej cyberbezpieczeństwa, działania cybernetyczno-elektromagnetyczne oraz współpraca NATO–UE w odniesieniu do cyberbezpieczeństwa.

Inwestycje związane z bezpieczeństwem w sieci to jeden z ostatnich tematów CYBERSEC 2018. Eksperci są zgodni. Przykład idzie z góry i najważniejsza jest rola państwa w całym procesie. Niezbędne są zmiany w prawie, by wymusić na dostawcach usług teleinformatycznych tworzenie odpowiednio zabezpieczonych systemów. Tylko tak będziemy mogli zapewnić cyberbezpieczeństwo użytkownikom 20 mld urządzeń, które zgodnie z szacunkami podłączymy do sieci do 2020 r.