fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Po zniesieniu roamingu Europejczycy częściej korzystają z internetu zagranicą

Bloomberg
71 proc. Europejczyków wie, że opłaty roamingowe zostały zniesione, a 72 proc. twierdzi, że oni sami lub ich znajomi odniosą w związku z tym korzyści – wynika ze zleconego przez Komisję Europejskiego badania Eurobarometr Flash.

Jak podaje Komisja Europejska, wśród respondentów, którzy po 15 czerwca wyjeżdżali za granicę, odsetek osób świadomych, że dodatkowe opłaty roamingowe zostały zniesione, sięga już 86 proc.

- W grupie respondentów, którzy wyjeżdżali za granicę po 15 czerwca, odsetek posiadaczy komórek korzystających z internetu w roamingu tak często, jak w kraju, wzrósł dwukrotnie i osiągnął 31 proc. Przed 15 czerwca z internetu w roamingu korzystało tylko 15 proc. wyjeżdżających za granicę. Odsetek respondentów, którzy nigdy nie korzystali za granicą z usług mobilnej transmisji danych po 15 czerwca spadł o połowę i wyniósł 21 proc. Przed 15 czerwca wynosił on 42 proc. – podaje KE.

Co ciekawe, większość obywateli UE podróżujących po Europie (60 proc.) wciąż ogranicza korzystanie z komórki podczas podróży. Po opuszczeniu swojego kraju coraz mniej osób wyłącza już jednak telefony (12 proc.) w porównaniu z sytuacją sprzed 15 czerwca (20 proc.).

- Operatorzy sieci komórkowych już odczuwają skutki zmian zachowań konsumentów. Wielu z nich odnotowało już istotny wzrost ilości danych pobieranych przez podróżnych, która tego lata zwiększyła się kilkakrotnie (trzykrotnie, sześciokrotnie, a nawet bardziej) w porównaniu z latem 2016 r. Sytuacja ta może być częściowo spowodowana tym, że co roku na rynku krajowym ilość przesyłanych danych rośnie, jednak w znacznej mierze jest to wynikiem nowych przepisów dotyczących roamingu – konstatuje KE.

Jak skomentował Andrus Ansip, wiceprzewodniczący KE ds. jednolitego rynku cyfrowego, operatorzy telefonii komórkowej reagują na zwiększony popyt, inwestując w swoje sieci. - Nowe unijne przepisy w dziedzinie telekomunikacji będą zachętą do tego rodzaju inwestycji. Dlatego Parlament Europejski i państwa członkowskie UE powinny jak najszybciej zatwierdzić te przepisy – dodał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA