fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Oficjalnie: infrastruktura sieci komórkowej Plus na sprzedaż

materiały prasowe
Rada nadzorcza Cyfrowego Polsatu zgodziła się na sprzedaż infrastruktury telekomunikacyjnej grupy. Grupa ma już doradców – wynika z wieczornego komunikatu spółki kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.

Cyfrowy Polsat podał w środę wieczorem, że rozpoczął przegląd opcji strategicznych wobec infrastruktury telekomunikacyjnej grupy, której bezpośrednim właścicielem jest spółka zależna – Polkomtel Infrastruktura. Dziś zgodę na rozpoczęcie przeglądu wyraziła rada nadzorcza notowanego na warszawskiej giełdzie Cyfrowego Polsatu.

Polkomtel Infrastruktura to następca prawny spółki PL2014, do którego wniesiona została wydzielona z Polkomtela, operatora sieci Plus infrastruktura sieci komórkowej, a wcześniej także majątek spółki Aero2 (d. Midas). W wewnętrznej transakcji grupowej infrastruktura Plusa została wyceniona na 1,6 mld zł.

Od tamtej pory na rynku mówiło się, że Zygmunt Solorz szuka sposobu na sprzedaż sieciowych aktywów. Według naszych informacji miliarder najchętniej pozbyłby się całości (a nie tylko części pasywnej, jak to robi Play), pozostawiając w grupie częstotliwości. Taki scenariusz miał okazać się trudny w realizacji. Potencjalni partnerzy – Emitel i Ericsson – byli zainteresowani tylko częścią takiej operacji. Emitel – przejęciem części pasywnej (w uproszczeniu masztów i nieruchomości z nimi związanych), a Ericsson przeciwnie.

Dziś Cyfrowy Polsat podał, że wśród opcji, które bierze pod uwagę są: zbycie udziałów Polkomtelu Infrastruktura (nawet 100 proc.), sprzedaż całości lub wybranych elementów infrastruktury telekomunikacyjnej należących do tej spółki, zawarcie partnerstwa strategicznego lub utworzenie joint-venture z inwestorem strategicznym.

Polkomtel Infrastruktura nadal nie opublikował sprawozdania za 2019 rok w Krajowym Rejestrze Sądowym (ma na to jeszcze czas). W 2018 r. przy 704 mln zł przychodu (w większości od spółek z grupy Polsat) jego zysk operacyjny powiększony o amortyzację (EBITDA) wynosił około 163 mln zł, a zysk netto 101 mln zł. Kapitały własne tej firmy sięgały 2,3 mld zł.

W końcu 2018 r. Cyfrowy Polsat miał 75 proc. udziałów PI, Polkomtel 11,5 proc., a spółka Litenite Ltd. 13,5 proc. Sieć nadajników Plusa w przeszłości była najrozleglejsza. W ilu miejscach są one dziś grupa w sprawozdaniach nie podaje. Operuje liczbą systemów (na jednym maszcie może być więcej niż jeden). W końcu 2018 r. PI dysponował 7554 systemami BTS sieci 2G, 10.419 systemami 3G oraz 13.313 systemami LTE/LTE Advanced. Miał także kilkaset urządzeń w technologii CDMA.

W raporcie za I półrocze br. Cyfrowy Polsat informował, że dysponuje kilkunastoma tysiącami systemów NodeB, działających w technologiach mobilnej transmisji danych LTE i LTE Advanced także nie podając liczby lokalizacji masztów, wież, czy instalacji dachowych. Jego sieć LTE miała zasięg 100 proc. populacji, LTE Advanced 82 proc. i jest rozbudowywany.

Na potrzeby LTE i LTE Advanced grupa wykorzystuje w coraz większym stopniu częstotliwości 900 i 2100 MHz, niegdyś przeznaczone tylko dla technologii 2G (usługowo to rozmowy i SMS) i 3G (głos, SMS, mobilny internet, MMS). W końcu czerwca liczba nadajników 900 MHz przekazanych do użytku klientom LTE wynosiła ponad 6,9 tys. W końcu 2018 r. było to około 6,2 tys.

Grupa podała także, że sieć 5G, którą buduje korzystając z szerokiego (50 MHz) bloku pasma 2,6 GHz docierała do 0,9 mln osób.

W I półroczu br. klienci indywidualni Plusa i Cyfrowego Polsatu przetransferowali przez sieć grupy 727 PB danych, o 37 proc. więcej niż przed rokiem.

Doradcą finansowym Cyfrowego Polsatu w ramach przeglądu opcji strategicznych będzie Trigon Investment Banking Sp. z o.o. & Wspólnicy Sp.k., a doradcą prawnym kancelaria Greenberg Traurig Grzesiak sp.k.

W 2019 r. 52 proc. z wynoszących 1,2 mld zł nakładów inwestycyjnych (CAPEX) Grupy Cyfrowy Polsat pochłonęła sieć. W tym i w przyszłym roku CAPEX wynosić ma maksymalnie tyle, co 11 proc. przychodów grupy.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA