fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Logo Play, czyli co w USA wiedzą o polskim 5G

Mike Pompeo, sekretarz stanu USA, nie raz rozmawiał z premierem Mateuszem Morawieckim o tym, jak ważny jest wybór dostawców 5G
AFP
Polski telekom zbudowany przez Huawei znalazł się w gronie tzw. czystych sieci 5G wskazanych przez Waszyngton. Jak to się stało?

Departament Stanu USA na rządowej stronie internetowej relacjonującej m.in. podróże i spotkania Mike'a Pompeo, sekretarza stanu w administracji Donalda Trumpa, zamieścił materiał poświęcony tzw. czystym sieciom. To m.in. sieci telekomunikacyjne 5G wolne od ingerencji nieprzyjaciół, w tym Chińskiej Partii Ludowej. Materiał pokazuje, jak stopniowo państwa europejskie przekonują się do inicjatywy USA. Zawiera m.in. wypowiedź premiera Mateusza Morawieckiego.

Nie byłoby w tym nic dziwnego (Pompeo od ponad roku pielgrzymuje po Europie, przekonując rządy, by telekomy z ich krajów nie stosowały sprzętu Huawei i ZTE; obwinia te firmy o współpracę z ChPL), gdyby nie jedno. Tekst opatrzono grafiką zawierającą logotypy kilkudziesięciu operatorów i zatytułowano ją „5G Clean Countries and Clean Telcos. Select 5G Clean Telecommunications Companies". W wolnym tłumaczeniu: Kraje i operatorzy z czystymi 5G. Wybierz firmy telekomunikacyjne z czystym 5G.

Grafika ta rozbudziła ożywioną dyskusję w mediach społecznościowych i pytania, jak ją interpretować. Powód? Wśród logotypów na niej zamieszczonych znalazł się fioletowo-biały znaczek Playa, polskiego operatora mobilnego, którego sieć w dużej części składa się z urządzeń dostarczonych przez Huawei, a od dwóch lat rozbudowywana jest o urządzenia szwedzkiej grupy Ericsson.

Oprócz tego widnieją na obrazku także loga Orange i T-Mobile (w Polsce korzystają do tej pory z Huawei i Nokii, ale Orange we Francji wybrał ostatnio Ericssona i Nokię). Nie ma zaś Polkomtela, operatora sieci Plus, który bodaj jako jedyny w Polsce nie stosuje urządzeń Huawei w komórkowej sieci. – Trudno określić, jakimi kryteriami kierował się amerykański Departament Stanu. Po pierwsze sieć Plusa niemal w całości zbudowana jest na sprzęcie dostarczonym przez firmy Ericsson i Nokia. Sprzęt produkcji chińskiej stanowi wielkości rzędu promili całości sieci – w przeciwieństwie do firm Play, Orange czy T-Mobile, których sieci w większości działają na sprzęcie chińskim. W mediach można znaleźć informacje, że ponad 60 proc. nadajników Orange i T-Mobile zbudowanych zostało na rozwiązaniach chińskich, a w przypadku Playa jest to ponad 90 proc. Po drugie uruchomiona w maju przez Plusa pierwsza w Polsce komercyjna sieć 5G na częstotliwości 2,6 GHz TDD działa w oparciu o nadajniki dostarczone przez firmę Ericsson. W infrastrukturze 5G Plusa nie ma elementów sieci produkcji chińskich dostawców.

Prawdopodobnie podejmiemy działania w celu wyjaśnienia tej sytuacji – zapowiedzieli przedstawiciele Plusa. Czy to zrobili? – Nie mamy na razie nic do dodania w tej kwestii – mówi Łukasz Krzeski z biura prasowego telekomu.

Zapytaliśmy Departament Stanu USA, co ma przedstawiać grafika, czy intencją było przedstawienie przykładów „czystych sieci", a jeśli tak, to czy autorzy mają wiedzę na temat sieci Play. – Firmy, które zdecydują się wykorzystać tylko zaufanych dostawców przy sieciach 5G, to „czyste telekomy". Najlepiej zwrócić się do tych firm z pytaniem o informację, których dostawców planują wykorzystać w swoich sieciach 5G – odpowiedział nam Aaron Testa z biura prasowego Departamentu Stanu USA.

Mogłoby więc wyglądać na to, że Amerykanie mają wiedzę na temat tego, jak Play zamierza budować swoją sieć 5G. Play odmówił komentarzy na temat tego, jak jego logo znalazło się na grafice. – To jest bardziej pytanie do autorów strony internetowej – odpisała nam Ewa Sankowska z Play.

Jest więc możliwe, że twórcy materiału pomylili się, lub osoby, z którymi się konsultowali... wprowadziły ich w błąd. Gdy zamykaliśmy to wydanie „Rz", Aaron Testa ponownie to sprawdzał.

Aktualizacja:

W środę na stronie Departamentu Stanu widnieje poprawiona wersja grafiki. Logotyp Playa zastąpił Plus. Dodano także wypowiedź Zygmunta Solorza, założyciela Cyfrowego Polsatu, do którego należy komórkowa sieć Plus. "Plus jest zdecydowany chronić prywatność klientów i to dlatego będzie korzystać tylko z zaufanych dostawców w naszej sieci 5G. Plus wspiera inicjatywę Czysta Sieć i jest dumny, że jest czystą telekomunikacyjną firmą" - brzmi wypowiedź.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA