fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Telekomunikacja i IT

Właściciel Allegro inwestuje w polski startup

123rf.com
Zadane.pl - rodzimy serwis pomagający uczniom w nauce - dostał 15 mln dol. Pieniądze wyłożył koncern Naspers i fundusz General Catalyst - podał Money.pl.

Zadane.pl, na świecie bardziej znany, jako Brainly.com, to krakowski startup, który rośnie jak na drożdżach. Spółka założona w 2009 r. przez Tomasza Krausa, Michała Borkowskiego i Łukasz Halucha już w 2010 r. zyskała pierwszych inwestorów. Od tzw. aniołów biznesu dostała ponad 1,5 mln zł. Potem 20 razy większą sumę wyłożyły fundusze: rosyjski Runa Capital, niemiecki Point Nine (ma udziały w Delivery Hero), a także amerykańskie Learn Capital oraz General Catalyst, który ma m.in. akcje takich gigantów, jak Snapchat, Airbnb i pomagał rozwijać się serwisowi Kayak.

Teraz General Catalyst zwiększył zaangażowanie w Zadane.pl. O ile - nie wiadomo. Spółka nie zdradza szczegółów. Jak poinformował Money.pl, firma została doinwestowana kwotą 15 mln dol., ale część tej sumy wyłożył południowoafrykański medialny koncern Naspers, właściciel grupy Allegro. Pieniądze mają posłużyć na ekspansję międzynarodową (Brainly działa w 35 krajach w 12 wersjach językowych) i rozbudowę oddziałów w Krakowie i Nowym Jorku. Spółka chce w tym roku mieć już 100 milionów użytkowników. To ambitny plan, bo obecnie startup ma ich 60 mln, z czego 2 mln w USA. Cel jest jednak realny. W 2014 r. z serwisów Zadane.pl korzystało bowiem 30 mln osób.

Zadane.pl to dziś największy polski serwis internetowy. Korzystają z niego uczniowie odrabiający lekcje, a pomoc w rozwiązywaniu np. zadań z matematyki świadczą inni internauci.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA