fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Wnętrza Zamku Książ jeszcze wspanialsze

Malarz nieznany, Budowa pałacu, Włochy, 2. ćw. XVIII w.
materiały prasowe/Muzeum Narodowe we Wrocławiu
W Zamku Książ udostępniono zwiedzającym odremontowane sale na II piętrze. Nową ekspozycje wzbogaciły barokowe obrazy, wyroby majolikowe z Florencji, meble z XVII i XVIII wieku, przekazane przez Muzeum Narodowe we Wrocławiu.

Zamek Książ w Wałbrzychu to jeden z najpiękniejszych zamków w Polsce o długiej burzliwej historii. Wzniesiony w XIII wieku przez księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I, od wieku XVI był przez 400 lat własnością rodu von Hochberg. Ostatni właściciele - Jan Henryk XV – hrabia von Hochberg książę von Pless i jego słynąca z urody małżonka księżna Daisy należeli do najbardziej znaczących rodzin arystokratycznych w Niemczech. W 1941 roku niemieckie władze nazistowskie skonfiskowały rezydencję. Po wojnie renowację zamku rozpoczęto w latach 70. XX wieku. Znaczna część jego obecnego wyposażenia pochodzi z różnych dolnośląskich pałaców.

Współpraca z Muzeum Narodowym we Wrocławiu i Zamku Książ w Wałbrzychu zainicjowana przed 5 laty, zaczęła nowy rozdział w przywracaniu przedwojennego splendoru wnętrzom Zamku, prowadząc do otwarcia wystawy „Metamorfozy Zamku Książ” w 2015 roku z licznymi depozytami wrocławskiego MNWr, w tym obrazami z dawnej kolekcji Hochbergów.

W tym roku Muzeum przekazało Zamkowi Książ kolejne dzieła sztuki.

- Różnorodność tych zabytków ma za zadanie dopełnić wyjątkowy charakter wnętrz – mówi Piotr Oszczanowski, dyrektor Muzeum Narodowego we Wrocławiu. - Miejsca, które jest wspomnieniem dawnej rezydencji ich światłych i majętnych właścicieli – Hochbergów – oraz jedną z największych atrakcji turystycznych na Dolnym Śląsku. Wreszcie miejsca, które na naszych oczach przekształca się w prawdziwe muzeum.

Malarstwo reprezentuje XVIII-wieczny obraz „Budowa pałacu” nieznanego włoskiego malarza, należący do historycznej kolekcji Hochbergów. Dzieło zalicza się do klasycznego w sztuce Italii gatunku zwanego capriccio (weduta fantastyczna lub kaprys architektoniczny), który wyróżniał się zestawieniem realnych i fantazyjnych budowli w wymyślonych lub prawdziwych krajobrazach.

Obraz znajdował się w posiadaniu Hochbergów do lat 40., kiedy to administracja hitlerowska przekazała go do ówczesnego Schlesisches Museum der bildenden Künste we Wrocławiu. Po wojnie został przekazany przez Referat Muzeów i Ochrony Zabytków miasta Wrocławia do zbiorów Muzeum Państwowego we Wrocławiu (Narodowego od 1970 roku).

Drugi obraz, który wzbogacił teraz nową ekspozycję to „Tymoteusz z Listry ze swoją babcią Lois”, późnobarokowa replika z XVIIII wieku znakomitego malowidła ucznia Rembrandta – Willema Drosta (1633–1659) z około 1650 roku. Malarz wzorował się na słynnym dziele swojego nauczyciela „Hannah z synem Samuelem”. Oryginał obrazu Drosta znajduje się dzisiaj w Ermitażu w St. Petersburgu, gdzie przez długi czas uchodził za dzieło Rembrandta.

Sztukę włoską reprezentują również dwa dzieła florenckiej manufaktury wyrobów majolikowych Ulissa Cantagallego z końca XIX wieku – kopie klasycznych pierwowzorów florenckiego Quattrocenta. Jedna z majolik przedstawia „Klęczące Anioły” według fresku Benozzo Gozzolego z Palazzo Medici-Riccardi we Florencji. A druga Marię z Dzieciątkiem – relief wzorowany na dziele ze słynnego warsztatu Luki della Robbia.

Dopełnieniem obrazów i majolik są piękne meble: XVII-wieczne krzesło i fotel, pochodzące najprawdopodobniej z Zamku Książ, XVIII-wieczna włoska skrzynia i łóżko krakowskie z XIX wieku.

Nową ekspozycję na zmodernizowanym piętrze Zamku Książ można zwiedzać wraz z trasą biegnącą m.in. przez sale reprezentacyjne oraz najstarszą średniowieczno-renesansową część zamku z Holem Myśliwskim i Czarnym Dziedzińcem, Salą Rycerską, Salą Konrada, zwana kiedyś małą salą balową oraz wystawą „Metamorfozy Zamku Książ”.

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA