Matka wszystkich teorii spiskowych

W Leica 6×7 Gallery Warszawa w projekcie „Lądowanie na Księżycu – historia prawdziwa” fotograf Thomas Herbrich opowiada swoją wersję wydarzeń z 1969 roku.

Aktualizacja: 15.06.2019 18:10 Publikacja: 15.06.2019 18:06

Matka wszystkich teorii spiskowych

Foto: materiały prasowe, Thomas Herbrich, „Lądowanie na Księżycu – historia prawdziwa”

50 lat temu człowiek po raz pierwszy wylądować miał na Księżycu. To wiekopomne wydarzenie upamiętnione zostało wystawą oraz albumem fotografa, który z tymi wydarzeniami miał podobno silne związki. Projekt Thomasa Herbricha zatytułowany „Lądowanie na Księżycu – historia prawdziwa” i składający się z 25 czarno-białych zdjęć rozwiewa szereg wątpliwości, które na przestrzeni pięciu dekad narosły dookoła misji Apollo 11.

20 lipca 1969 roku spełniło się jedno z najbardziej ambitnych marzeń w dziejach ludzkości. Cały świat obserwował wówczas wydarzenia w kosmosie – amerykański pojazd zmierzał do Księżyca, a miliardy ludzi przeżywały to przy odbiornikach telewizyjnych i radiowych. Do dziś słowa astronauty Neila Armstronga, który jako pierwszy człowiek na świecie stanął na powierzchni Srebrnego Globu, są jednym z najbardziej popularnych cytatów na świecie: „To jest mały krok człowieka, ale wielki skok dla ludzkości”. 

W projekcie prezentowanym w Leica 6×7 Gallery Warszawa fotograf Thomas Herbrich opowiada swoją wersję wydarzeń z 1969 roku. 25 czarno-białych fotografii opatrzył dowcipnymi i inteligentnymi tekstami. Wystawie towarzyszy także polskojęzyczna publikacja albumowa. 

Wątpliwości oraz spekulacje na temat misji Apollo 11 należą do najbardziej rozpowszechnionych mitów współczesnej popkultury. W swojej opowieści fotograficznej artysta zwraca uwagę na kwestie wiarygodności fotografii oraz obsesji ludzi na punkcie różnego rodzaju teorii spiskowych.  „Historia pierwszego lądowania na Księżycu to matka wszystkich teorii spiskowych” – twierdzi Thomas Herbrich. 

Fotograf odwołuje się tu do licznych teorii dotyczących Neila Armstronga, Buzza Aldrina i Michaela Collinsa oraz tego, ż ich przełomowe lądowanie na Księżycu w rzeczywistości zostało nakręcone w studiu filmowym. – Dlaczego fotografia uznawana jest za dowód? Dlaczego przekonuje nas nawet wtedy, gdy historia ,której dotyczy. jest kompletną bzdurą? Czy prawda jest tylko kwestią indywidualnego postrzegania rzeczywistości? Dlaczego bardziej ufamy starym fotografiom? Dlaczego obrazom wierzymy bardziej niż słowom? Jakie są najbardziej zaufane źródła wiadomości? Dlaczego pociągają nas teorie spiskowe – zastanawia się niemiecki fotograf. 

– Napisałem humorystyczną i groteskową historię: trochę szaloną i w sposób oczywisty przesadzoną. Ale towarzyszą jej „archiwalne”, bardzo prawdziwie wyglądające fotografie. Jeśli opowiedziałbym to tylko słowami, nikt by mi nie uwierzył. Ale ze zdjęciami to już zupełnie co innego – dodaje artysta. 

Niemiecki fotograf Thomas „Stanley” Herbrich od lat zajmuje się efektami specjalnymi. Zainspirowany filmami Stanleya Kubricka rozpoczął pracę w przemyśle filmowym. Był między innymi twórcą scenografii i efektów specjalnych do filmu „Zasada Arki Noego” Rolanda Emmericha. Jego zdjęcia od zawsze były mieszanką rzeczywistości i fikcji. Artysta, snując opowieść intryguje, ale także zabawia odbiorcę. Na co dzień Herbrich pracuje jako fotograf studyjny oraz podróżuje z wykładami i pokazami. Jego fotografie prezentowane były na wielu wystawach indywidualnych i grupowych na całym świecie.

 Wystawę „Lądowanie na Księżycu – historia prawdziwa“ Thomasa Herbricha oglądać można do 28 lipca w Leica 6×7 Gallery Warszawa przy ulicy Mysiej 3. 

Wstęp jest bezpłatny.

Sztuka
Omenaa Mensah i polskie artystki tworzą nowy rozdział Biennale na Malcie
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Rzeźba
Rzeźby, które przeczą prawom grawitacji. Wystawa w Centrum Olimpijskim PKOl
Rzeźba
Trzy skradzione XVI-wieczne alabastrowe rzeźby powróciły do kościoła św. Marii Magdaleny we Wrocławiu
Rzeźba
Nagroda Europa Nostra 2023 za konserwację Ołtarza Wita Stwosza
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Rzeźba
Tony Cragg, światowy wizjoner rzeźby, na dwóch wystawach w Polsce