fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sztuka

Artystyczne lato w Arkadach

materiały prasowe
Na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczął się festiwal Królewskie Arkady Sztuki

Przez siedem najbliższych weekendów w Arkadach Kubickiego czekają nas spotkania z muzyką i teatrem.

Dziś koncertować będzie orkiestra Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza.

Orkiestra ma na koncie występy na prestiżowych festiwalach w Polsce i za granicą, m.in. w Szwajcarii, Niemczech i Hiszpanii. Jej dorobek obejmuje 50 płyt CD, w tym dwie Złote Płyty – z muzyką Waldemara Kazaneckiego i Krzysztofa Komedy, oraz Platynową za „Najpiękniejsze polskie piosenki o miłości”. W 2015 r. za album „Oratorio la morte di San Filippo Neri” Pasquale Anfossiego otrzymała prestiżową francuską nagrodę Złotego Orfeusza, przyznawaną przez L'Académie du Disque Lyrique.

Na sobotni Zamkowy „Wieczór z muzyką polską” o godz. 19 złożą się utwory Ignacego Jana Paderewskiego, Karola Szymanowskiego, Krzesimira Dębskiego, Grażyny Bacewicz i Tomasza Radziwonowicza

Drugi koncert symfoniczny w wykonaniu orkiestry Warsaw Camerata pod dyrekcją Jerzego Maksymiuka odbędzie się 25 sierpnia. I jego repertuar również nawiązuje do obchodzonej w tym roku 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

Autorski charakter będzie miał recital „My favorite things” Pawła Kowalskiego, znakomitego pianisty 11 sierpnia z utworami m.in. Chopina, Paderewskiego, Mozarta.

Dla miłośników muzyki jazzowej dedykowany jest 18 sierpnia koncert, zatytułowany „Salute to swing” z przebojami Złotej Ery Swingu m.in. Ellingtona, Gershwina, Armstronga.

Teatromani także mają szeroki wybór. Leszek Mądzik ze Sceną Plastycznej KUL zaprezentuje 17 sierpnia spektakl „Lustro”, którego bohaterem jest Bruno Schulz. Reżyser mówi o realizacji: ”To więcej niż odbicie, bardziej potrzeba zajrzenia do wnętrza w sferę emocji, wrażliwości utrwalających silnie piętno obsesji, lęków, fascynacji czy tragicznego losu, które wypełniły krótkie życie Brunona Schulza. Ożywiony obraz, przywołujący przeczucia ogarniające tego niepozornego nauczyciela rysunku drohobyckiego gimnazjum…”

Teatr Limen Butoh pokaże 10 sierpnia widowisko „Ogrody opuściły swoje drzewa”, w którym poprzez ekspresje tańca butoh opowie o doświadczeniu straty oraz poczuciu zagubienia i opuszczenia we współczesnym świecie. Choć grupa odwołuje się do japońskich tradycji, działa w Warszawie i od kilkunastu lat jest jednym z najważniejszych polskich teatrów tańca.

A finałem cyklu teatralnego będzie 24 sierpnia spektakl „Hamlet. Sen”. Ten projekt Anny Godowskiej i Sławka Krawczyńskiego korzysta z technik pracy ze snami i nieświadomością w praktyce tańca i teatru.

Dziewiąta edycja Królewskich Arkad Sztuki trwa do 15 września. Obejmuje spotkania nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Najmłodszym widzom dedykowano cykl „Arkady Dzieciom”. W części teatralnej proponuje m.in. nowatorsko zinterpretowaną historię Czerwonego Kapturka przez Teatru Malutkiego w przedstawieniu „Bajka samograjka”. Z kolei Teatr Promyk zaprasza na przedstawienie „Pan Toti i czarodziejski grzebień”, a Teatr Łata na interaktywne „Podróże dookoła świata”. Do magicznych krain przeniesie widzów także spektakl „Księżycowe opowieści” Wędrownego Teatru Lalek Małe Mi

Dla dzieci przygotowano też muzyczne warsztaty „Dzień dobry, muzyko!” w klimacie koncertów promenadowych. Poprowadzi je dyrygent Paweł Kos-Nowicki i jego muzykujący przyjaciele.

Wstęp na wydarzenia festiwalowe wolny, więcej na stronie Zamku Królewskiego

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA