Sztuka

Kultura-makulatura Polaka z Holandii

materiały prasowe, Muzeum Plakatu
Muzeum Plakatu zaprasza na pierwszą w Polsce, obszerną prezentację twórczości wybitnego polskiego projektanta graficznego, ilustratora i malarza Cypriana Kościelniaka.

Cyprian Kościelniak ceniony był w latach 80. XX wieku nie tylko za nowoczesne i ekspresyjne projekty plakatów, ale również za czołówki do znanych filmów takich jak „Wojna światów – następne stulecie” Piotra Szulkina i serialu telewizyjnego „Jan Serce”.

 

Artysta stracił jednak wiarę w przyszłość polskiego plakatu, po mało satysfakcjonujących próbach współpracy z polskim filmem, więc wyjechał z kraju, aby w Holandii spróbować sił w zupełnie nowej dla siebie dziedzinie – ilustracji prasowej. Przez niemal 30 lat współpracował tam z najważniejszymi gazetami holenderskimi i niemieckimi.

Przez krótki okres współpracował także z „New York Timesem”, gdzie zainicjował typ wizualnego komentarza do bieżących wydarzeń politycznych i kulturalnych. Polegał on na uruchomieniu myślenia metaforycznego, które współtworzył odbiorca. Ten sposób tworzenia obrazów sięga korzeniami szkoły plakatowego myślenia prof. Henryka Tomaszewskiego, jednego z głównych twórców polskiej szkoły plakatu, którego uczniem i asystentem był Cyprian Kościelniak.

W nowej ojczyźnie stał się oryginalnym i niezwykle cenionym ilustratorem prasowym, porównywanym niekiedy do słynnego amerykańskiego rysownika Saula Steinberga. Zyskał stałe miejsce w kolumnach czołowych gazet oraz podejmował się zadań związanych z projektowaniem graficznym, których zwieńczeniem był zrealizowany w 2015 roku monumentalny projekt dekoracji szpitala dziecięcego w Amsterdamie. Równolegle prowadził pracę dydaktyczną w Akademii Minerva w Groningen. Od 2009 roku do chwili obecnej, artysta ujawnił swoje nowe oblicze, twórcy pochłoniętego misją stworzenia nowego języka komunikacji wizualnej. Aby osiągnąć wyznaczony sobie cel, zwrócił się ku wielkoformatowemu malarstwu na papierze, korzystając z narracyjnych właściwości ilustracji prasowej.

Na wystawie „Kultura-makulatura. Cyprian Kościelniak: ilustracje, plakaty, rysunki” w Muzeum Plakatu w Wilanowie, po raz pierwszy polscy widzowie zobaczyć mogą ponad 250 prac z lat 1974–2017, należących do wszystkich dziedzin oraz specjalizacji, w których artysta realizował swoje pomysły. Stosował w nich bardzo różnorodne techniki plastyczne.

Towarzysząca wystawie publikacja zawiera teksty poświęcone artyście autorstwa m.in. prof. Krzysztofa Lenka, Marka Freudenreicha i Piotra Łuszczykiewicza. Swoimi refleksjami na temat twórczości Cypriana Kościelniaka dzielą się także jego holenderscy przyjaciele oraz współpracownicy, znani dziennikarze Paul van der Berg i Joost van der Vaart. Ekspozycja przygotowana została we współpracy z autorem w oparciu o jego prywatne archiwum.

Wystawę „Kultura-makulatura. Cyprian Kościelniak: ilustracje, plakaty, rysunki” oglądać można w Muzeum Plakatu w Wilanowie do 17 marca. 

Źródło: rp.pl

REDAKCJA POLECA

NAJNOWSZE Z RP.PL