fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Surowce i Chemia

Botswana: znaleziono drugi największy diament świata

materiały prasowe
W Botswanie znaleziono drugi pod względem wielkości diament na świecie. Nie uda się go jednak sprzedać za rekordową sumę.

Diament o wadze 1758 karatów został znaleziony w kopalni Karowe w Botswanie. Kopalnia należy do kanadyjskiej spółki Lucara Diamond Corp. Na wieść o znalezisku akcje spółki zdrożały o 12 proc. na kanadyjskiej giełdzie. Mimo, iż diament nie jest najwyższej jakości.

Jednak w kopalniach spółki w ciągu ostatnich czterech lat znaleziono już dwa diamenty ważące ponad 1000 karatów, co świadczy o tym, że zasoby kopalni są pokaźne i dają nadzieje na kolejne cenne znaleziska.

Eira Thomas, prezes Lucary poinformowała, że kamień waży 352 gramy i ma wymiary 83 mm na 62 mm na 46 mm

Największy diament świata Cullinan- miał przed oszlifowaniem 3106 karatów i został znaleziony w kopalni Premier Mine w RPA w 1905 roku. Z diamentu Cullinan uzyskano 105 brylantów (9 dużych i 96 mniejszych) o łącznej masie 1063,65 karata, co stanowi 34,25 proc. masy początkowej.

W 2015 roku w kopalni Karowe znaleziono diament Lesedi La Rona, który miał przed oszlifowaniem 1,109 karatów. Został sprzedany za 53 mln dolarów brytyjskiemu dilerowi diamentów Graff Diamonds, który zrobił z niego 67 mniejszych brylantów. Do niedawna uznawany był za drugi największy diament świata.

Przed wydobyciem był jeszcze większy i ważył 1500 karatów, ale uległ pęknięciu na dwie części. Nie do końca wiadomo czy podczas wydobycia, czy podczas czyszczenia metodą piaskowania. Drugi kryształ idealnie pasujący do Lesedi La Rona waży 374 karaty.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA