fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Erdogan: Hagia Sophia jak Watykan. Też przekształcić w muzeum?

AFP
- Naleganie, by Hagia Sophia pozostała muzeum, byłoby podobne do żądania by Watykan przekształcić w muzeum - stwierdził Recep Tayyip Erdogan. Wcześniej, po decyzji sądu administracyjnego, prezydent Turcji podpisał dekret, formalnie ustanawiając świątynię meczetem.

Prawa Turcji do Hagia Sophia są nie mniejsze niż tych, którzy zbudowali historyczny kompleks prawie 1500 lat temu - mówił Erdogan, cytowany przez agencję Anadolu. Po zakończeniu wszystkich przygotowań Turcja udostępni świątynię na modlitwy w piątek 24 lipca - dodał turecki prezydent.

Erdogan wystąpił ze specjalnym przemówieniem do narodu po tym, jak najwyższy turecki sąd administracyjny unieważnił decyzję z 1934 roku o przekształceniu Hagii Sophii w muzeum. Niedługo później prezydent podpisał dekret, formalnie ustanawiając tam meczet.

Dowiedz się więcej: Sąd unieważnia decyzję o przekształceniu Hagia Sophia w muzeum. Erdogan podpisał dekret

Prezydent Turcji zastrzegł, że „drzwi Hagii Sophii będą otwarte dla Turków, obcokrajowców, muzułmanów i niemuzułmanów, jak ma to miejsce w przypadku wszystkich innych meczetów”.

Niezadowolenie z decyzji sądu i dekretu Erdogana wyraziły w piątek m.in. UNESCO i Stany Zjednoczone.

Hagia Sofia została zbudowana jako kościół Mądrości Bożej - najważniejsza świątynia Cesarstwa Bizantyjskiego, centralny punkt jej stolicy, Konstantynopola (dzisiejszego Stambułu). Po zdobyciu Konstantynopola przez Turków w XV wieku wokół niej dobudowano minarety i obiekt zamieniono w meczet. Zmianę w muzeum zadekretował w 1934 roku Mustafa Kemal Atatürk, założyciel Republiki Tureckiej.

Źródło: rp.pl/ AA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA