fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Noc spadających gwiazd. Warto dziś spojrzeć w niebo

Pexels
Dziś w nocy będzie można zaobserwować maksimum aktywności Perseidów. W ciągu jednej godziny będzie można zobaczyć nawet sto meteorytów.

W nocy z 12 na 13 sierpnia przypada Noc spadających gwiazd. Najlepiej obserwacji dokonywać z dala od świateł i miast. 

W rozmowie z Polskim Radiem Weronika Śliwa, kierownik Planetarium warszawskiego Centrum Nauki Kopernik, powiedziała, że "spadające gwiazdy" to tak naprawdę "sytuacje, w których natrafiamy na ślad pozostały po komecie, która krąży wokół Słońca".

- Kiedy Ziemia przecina taką pylistą ścieżkę, to prędkość odłamków pozostałych po komecie względem nas wynosi kilkadziesiąt kilometrów na sekundę i wpadając w ziemską atmosferę wywołują spektakularne zjawiska meteorów, czyli takiej świetlistej smugi, za pomocą której śledzimy jak przelatują w ziemskiej atmosferze - tłumaczy.

Centrum Nauki Kopernik zaprasza na wspólne oglądanie tego zjawiska. Od 21 będą przygotowane leżaki, a eksperci odpowiedzą na pytania uczestników. Wokół Centrum zostaną wygaszone światła. Miasto zdecydowało, że zgasną takę: Stadion PGE Narodowy oraz mosty: Świętokrzyski, Śląsko-Dąbrowski i Poniatowski.

Źródło: Polskie Radio
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA