fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Sondaż: Czy PO jest partią lewicową czy centroprawicową?

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Platforma Obywatelska powstawała jako partia konserwatywno-liberalna, w Parlamencie Europejskim należy do Europejskiej Partii Ludowej, która zrzesza partie chadeckie i centroprawicowe, a tymczasem PSL uzasadniał swoją decyzję o budowaniu własnej, centroprawicowej Koalicji Polskiej na wybory parlamentarne tym, że PO zbyt bardzo skręciła w lewo. Postanowiliśmy więc spytać uczestników sondażu SW Research dla rp.pl jak oni postrzegają obecną Platformę Obywatelską.

- Temu radykalnemu skrętowi PO w lewo, o którym świadczą nie tylko transfery, ale też wzięcie na pokład partii Zieloni, która wprost opowiada się za legalizacją tzw. małżeństw homoseksualnych czy legalizacja tzw. eutanazji, towarzyszy wzięcie 2-3 byłych konserwatystów, którzy będą pełnić niewdzięczną rolę kwiatków do kożucha - mówił z kolei o listach PO eurodeputowany PiS, Adam Bielan. 

Podczas prezentacji programu Koalicji Obywatelskiej przed nadchodzącymi wyborami, w ramach tzw. szóstki Schetyny zaprezentowano kilka postulatów (legalizacja związków partnerskich, coroczne wypłacanie 13. emerytury, odejście do 2040 r. od węgla w energetyce) o charakterze lewicowym.

Jednocześnie jednak Schetyna, który był zwolennikiem jak najszerszej koalicji przed wyborami parlamentarnymi ("Jestem zwolennikiem budowania od 38,5 proc. w górę, bo taki był wynik Koalicji Europejskiej" - mówił lider Platformy), po decyzji PSL o samodzielnym starcie w wyborach parlamentarnych nie zdecydował się na budowanie wspólnej listy z SLD. Politycy PO uzasadniali to tym, że taka szeroka koalicja miałaby sens tylko wtedy, gdyby lewicowe skrzydło w postaci SLD równoważyło w niej centroprawicowe skrzydło tworzone przez PSL. 

Polacy na pytanie o to, jak postrzegają obecną Platformę Obywatelską są silnie podzieleni. Najmniej, bo zaledwie 13,1 proc. ankietowanych, uważa PO za centroprawicę. 22,3 proc. widzi w PO partię liberalną, a 23,7 proc. - lewicową. Aż 40,8 proc. nie ma w tej kwestii zdania.

- Największy problem z określeniem wizerunku PO miały kobiety oraz osoby do 24 roku, mieszkańcy wsi oraz osoby najsłabiej wykształcone - komentuje wyniki sondażu Piotr Zimolzak z SW Research.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA