fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Dania: Tylko co trzeci ślub zawierany jest w kościele

stock.adobe.com
Spośród 31431 małżeństw zawartych w Danii w 2017 roku (w tym małżeństw jednopłciowych) tylko 10212 zawartych zostało w kościołach.

Według oficjalnych danych Duńskiego Urzędu Statystycznego (Statistics Denmark) dwa na trzy śluby zawierane są w urzędzie co - zdaniem analityków - wskazuje na to, że "coraz więcej małżeństw zawieranych jest z przyczyn praktycznych".

- Małżeństwo dziś nie musi dziś mieć wymiaru religijnego, jest raczej formą uporządkowania spraw w związku - mówi Mai Heide Ottosen, badaczka z Duńskiego Narodowego Centrum Badań Społecznych.

Zdaniem Ottosen małżeństwo zawierane w urzędzie jest formą "prywatnego ubezpieczenia" dla obu małżonków na wypadek rozpadu związku.

Z oficjalnych danych wynika, że o ile liczba małżeństw kościelnych w Danii utrzymuje się na stałym poziomie o tyle liczba ślubów cywilnych rośnie. To z kolei może mieć związek z rosnącą liczbą rozwodów cywilnych - w 2017 roku rozwiodło się 15200 par.

W Danii najwięcej wyznawców ma Kościół Ewangelicko-Luterański Danii - należy do niego niemal 80 proc. mieszkańców kraju. Głową kościoła jest królowa Danii.

Źródło: thelocal.dk
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA