fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Kanada: Edukacja seksualna w programie przedszkoli

123RF
Od przyszłego roku szkolnego edukacja seksualna wróci do programu szkół w prowincji Quebec. Przedmiot ten pojawi się także jako obowiązkowy punkt w programie przedszkoli.

Przed dziesięcioma laty edukacja seksualna zniknęła z programów szkół w Quebecu. Teraz powraca - a obowiązkowe nauczanie tego przedmiotu obejmie również przedszkolaków - czytamy na stronie cbc.ca.

Zgodnie z programem w przedszkolu pięciolatki poznają ogólne informacje na temat tego, skąd biorą się dzieci. Przedszkolaki nauczą się, że plemnik i komórka jajowa tworzą zygotę, która zmienia się w embrion, a następnie w płód.

Dzieci mają już w przedszkolu poznać również różne modele rodzin - w tym rodzinę tworzoną przez dwie osoby tej samej płci.

Program przewiduje, że przedszkolaki mają poznać także słownictwo używane do określenia intymnych części ciała - w tym takie słowa jak "penis", "jądra" i "srom".

6- i 7-latki mają z kolei poznać stereotypy płciowe i dowiedzieć się, jak rozpoznać sytuacje, w których może dojść do napaści seksualnej. 8- i 9-latki poznają różne formy napaści seksualnych - od wymuszonego kontaktu seksualnego do niewłaściwego dotykania drugiej osoby.

11-latki zostaną ostrzeżone przed zagrożeniami seksualnymi czyhającymi na nie w internecie. Poznają też strategie stosowane przez pedofilów, którzy szukają swoich ofiar w sieci.

11- i 12-latki dowiedzą się czym jest homofobia i seksizm, a także poznają zmiany, jakie zajdą w ich ciałach w okresie dojrzewania.

13- i 14-latki będą uczyć się o tym, że kontakt seksualny wymaga obopólnej zgody, szkoła ma również skłaniać ich do używania prezerwatyw przy stosunkach seksualnych. 15- i 16-latki dowiedzą się natomiast co zrobić po stosunku seksualnym, przy którym nie stosowano zabezpieczenia.

Źródło: cbc.ca
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA