fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Społeczeństwo

Finowie gotowi donosić na pijanych krewnych za kółkiem

123RF
Trzech na czterech Finów doniosłoby policji na pijanego członka swojej rodziny, który zamierzałby usiąść za kierownicą - wynika z sondażu przeprowadzonego na zlecenie Liikenneturva (Fińska Rada ds. Bezpieczeństwa na Drogach) - organizacji podległej Ministerstwu Transportu i Komunikacji.

Sondaż wskazuje też, że 90 proc. Finów poinformowałoby policję o nieznajomym, który zamierza po spożyciu alkoholu prowadzić samochód.

Spośród ok. 1000 respondentów niemal wszyscy stwierdzili, że jest ważne, aby ich bliscy unikali jazdy z kierowcą, który znajduje się pod wpływem alkoholu.

Liikenneturva zwraca uwagę, że choć liczba kierowców przyłapanych na prowadzeniu samochodu po spożyciu alkoholu w ostatnich latach się zmniejszyła, to jednak alkohol nadal jest istotnym czynnikiem ryzyka w przypadku kierowców, zwłaszcza tych najmłodszych.

Ok. 40 proc. wypadków samochodowych w 2015 roku, których przyczyną był alkohol i w których ktoś został ranny, zostało spowodowanych przez młodych kierowców - podkreśla Tapio Heiskanen, przedstawiciel Rady.

Heiskanen przyznaje, że młodzi ludzie są mniej skłonni powstrzymywać swoich znajomych przed jazdą pod wpływem alkoholu. - Ale zawsze powinien się znaleźć ktoś, kto interweniuje. Przyjaciel z pewnością doceni takie zachowanie, kiedy wytrzeźwieje - podkreśla Heiskanen.

Z sondażu wynika też, że aż 90 proc. ankietowanych opowiada się za instalowaniem w samochodach tzw. alkolocków - czyli mechanizmu uniemożliwiającego uruchomienie pojazdu osobie, u której w wydychanym powietrzu znajduje się alkohol.

W 2015 roku w Finlandii doszło do 505 wypadków, których przyczyną był alkohol i w których ucierpiała przynajmniej jedna osoba. W stosunku do 2014 roku liczba takich wypadków spadła o 30.

W tych 505 wypadkach zginęło 57 osób a 569 zostało rannych. W 2014 roku liczby te wynosiły, odpowiednio, 41 i 576.

W Polsce w 2016 roku uczestnicy ruchu drogowego znajdujący się pod wpływem alkoholu spowodowali 2295 wypadków, czyli 6,8 proc. wszystkich wypadków. 

Źródło: yle.fi
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA