fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Służby mundurowe

Francja: Po żółtych kamizelkach czas na niebieskie? Protest policji

AFP
Francuski rząd zaproponował we wtorek nowelizację ustawy budżetowej, która pozwoliłaby na przyznanie policjantom i siłom bezpieczeństwa bonus w wysokości 300 euro za mobilizację w czasie protestów "żółtych kamizelek".

Oświadczenie rządu powstało po tym, gdy policyjne związki zawodowe zażądały "zwrotu z inwestycji" po mobilizacji związanej z protestami "żółtych kamizelek". Niektóre związki wezwały funkcjonariuszy do protestu we wtorek i środę.

Policja we Francji wielokrotnie alarmowała o zmęczeniu mundurowych i narastającej frustracji w ostatnich latach. Miejscowe media oceniają, że trwające miesiąc, często gwałtowne protesty "żółtych kamizelek" przelały czarę goryczy. Protest nosi nazwę "les gilets bleus" - "niebieskie kamizelki".

Prezydent Emmanuel Macron obiecał premię dla policjantów podczas obiadu z CRS, francuską policją prewencyjną, 3 grudnia po pierwszej fali protestów. Szacunkowo wypłata bonusu będzie państwowy budżet kosztować 33 miliony euro.

Zgodnie z nowelizacją ustawy budżetowej na 2019 rok, 111 tys. funkcjonariuszy, zmobilizowanych w ciągu ostatnich sześciu tygodni, skorzysta z jednorazowej premii - gestu "uznania Republiki".

Związki krytykowały jednak proponowaną metodę przyznawania premii. Minister spraw wewnętrznych Christophe Castaner zapowiedział, że omówi sposób wypłaty świadczenia na spotkaniu ze związkami we wtorek po południu.

Tymczasem do budżetu zaproponowana została kolejna poprawka, zakładająca wypłatę premii w wysokości 200 euro dla pracowników prefektur za pomoc w utrzymaniu bezpieczeństwa publicznego i porządku podczas demonstracji.

Źródło: rp.pl/ afp
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA