fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

#RZECZoPRAWIE - prof. Genowefa Grabowska: Reforma sądów nie wymaga zmian Konstytucji

prof. Genowefa Grabowska
rp.pl
We wtorkowym programie #RZECZoPRAWIE Marek Domagalski rozmawiał z prof. Genowefą Grabowską z Wyższej Szkoły Menedżerskiej w Warszawie na temat procedowanych w Sejmie projektów ustaw prezydenta Andrzeja Dudy o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa.

Zdaniem prof. Grabowskiej sprawę reformy sądownictwa trzeba szybko zamknąć. – Najwyższy czas zamknąć ten długi proces legislacyjny. Środowisko sędziowskie jest cały czas w zawieszeniu. Taki stan jest zły dla wymiaru sprawiedliwości i stron postępowań. Trzeba w końcu przeprowadzić tę reformę, tak aby stan sędziowski wiedział na czym stoi, i żeby społeczeństwo odpoczęło od ciągłej debaty o sędziach – mówiła prof. Grabowska.

Jak podkreśliła, nie można poprzestać na dwóch ustawach, ale pójść dalej i przeprowadzić reformy proceduralne. – Reformy, które będą rzeczywiście zmniejszały wyczekiwanie na wyrok – dodała.

W opinii prof. Grabowskiej obecny zakres planowanych zmian w sądownictwie nie wymaga zmiany ustawy zasadniczej. – Opozycja nie wczytując się w sens niektórych przepisów, interpretuje wybór 15 członków KRS przez posłów powołując się na ducha konstytucja. Tymczasem tekst konstytucji mówi jednoznacznie, że członkowie są wybierani spośród sędziów. Nie wskazuje kto ich wybiera, ma to zrobić ustawa – wyjaśniła prof. Grabowska. - Taka jest brutalna prawna rzeczywistość – podkreśliła.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA