fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Iustitia: dojdzie do próby usunięcia sędziów Sądu Najwyższego

Fotorzepa / Jerzy Dudek
W najbliższych tygodniach dojdzie do próby usunięcia sędziów Sądu Najwyższego i przejęcia go przez przedstawicieli rządzącej większości - ostrzega w uchwale Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia.

Stowarzyszenie Iustitia apeluje do polskich i międzynarodowych instytucji o uwagę. Zdaniem sędziów w najbliższych dniach może dojść do próby pozbawienia możliwości orzekania legalnie powołanych w ostatnich kilkunastu latach sędziów Sądu Najwyższego. "Do osiągnięcia tego celu posłużyć mogą takie metody, jak zagarnięcie do Trybunału Konstytucyjnego akt sprawy" - czytamy w uchwale.

Dalej wskazano, że "działania takie podjęli prawnicy bezprawnie powołani w ostatnim roku do Sądu Najwyższego na stanowiska sędziów. Skutkiem ich działań ma być orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego odsuwające od orzekania większość sędziów Sądu Najwyższego, w tym kierujących w ostatnim czasie pytania do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. W następnym kroku może dojść do pozbawienia tysięcy sędziów sądów powszechnych prawa do orzekania".

Iustitia ostrzega, że po przejęciu Sądu Najwyższego "sprawy obywateli i inwestycje europejskich firm będą podlegać kontroli wprowadzonych do SN nielegalnych sędziów".

Stowarzyszenie przypomina, że polskie sądy to sądy unijne. Iustitia wzywa "obywateli, instytucje europejskie i wszystkie organizacje, którym zależy na dalszym partnerstwie z naszym 38 milionowym społeczeństwem do obrony praworządności".

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA