fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Gersdorf: Izba Dyscyplinarna nie powinna orzekać w sprawach sędziowskich

Małgorzata Gersdorf
Małgorzata Gersdorf
Fotorzepa, Robert Gardziński
- Sędziowie sądów powszechnych są niszczeni. Władza mówi, że sędzia nie powinien mieszać się do polityki. Polityka to sprawy społeczne, a sędzia musi bronić trójpodziału władzy, bo tego wymaga od niego konstytucja. Mamy do czynienia z olbrzymią nagonką na sędziów. W Konstytucji jest trójpodział władzy i minister nie jest sędzią sędziów tylko to sędzia ma patrzeć władzy na ręce

Odnosząc się do Profesor wskazała, że nie do myślenia jest, żeby błąd urzędników sądowych miał dotykać sędziego sprawozdawcę.

- Ja znam sędziego Wróbla jako sędziego. On na pewno nie ulegnie presjom, bo większość sędziów nie ulega. Sędziowie Tuleya, Juszczyszyn są bohaterami naszych czasów. Sędzia Wróbel jeszcze nie dołączył do tego grona, choć jest na dobrej drodze - mówiła.

Prof. Gersdorf wyraziła opinię, że to co obecnie władza robi z sądami nie jest reformą. Zwróciła uwagę, że zmiany miały doprowadzić do przyspieszenia orzekania, a nastąpiło wydłużenie postępowań o 40 procent.

- Zmierzamy do sytuacji, w której nie będziemy państwem demokratycznym tylko autorytarnym. Jesteśmy bardzo blisko - zakończyła.

Źródło: rp.pl/TVN24
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA