fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

Sprawiedliwość to taka prosta sprawa - Maciej Czajka o reformach Ministerstwa Sprawiedliwości

AdobeStock
Refleksje sędziego związane z reformami Ministerstwa Sprawiedliwości

Po medialnych doniesieniach o pomysłach, bo przecież nie projektach, Ministerstwa Sprawiedliwości dotyczących zmian w sądownictwie nachodzi mnie kilka refleksji. Oto dwie z nich.

Pierwszą można ująć sentencjonalnie, choć oczywiście ze znaczną przesadą, że nóż służy do krojenia chleba, ale może służyć także do zabijania. Patrząc na dotychczasowe owoce „reformatorskiej" działalności, mam duże obawy, czy w spłaszczaniu struktury sądownictwa chodzi o krojenie chleba. Wszystko tkwi w szczegółach, których nie znamy i – jak wskazuje dotychczasowe doświadczenie – nie poznamy wcześniej niż dwa dni przed głosowaniem w parlamencie.

Druga refleksja prowadzi zaś do skojarzeń z wszelkiej maści ruchami antyszczepionkowymi, które są pewnym odbiciem dzisiejszych czasów kwestionujących dorobek nauki (na gruncie prawa także dorobek orzecznictwa), a promujących intelektualną czerstwość według znanego hasła o chęci szczerej, która zastępuje kwalifikacje. Taką kuźnią kadr staną się – z pełnym szacunkiem dla tych zawodów i wykonujących je osób – stolarskie, księgowe, emeryckie czy inne sądy pokoju. Bo przecież sprawiedliwość to taka prosta sprawa.

Autor jest sędzią Sądu Okręgowego w Krakowie

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA