fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Sędziowie i sądy

HFPC: uchwała SN nie podważa uprawnień prezydenta do powoływania sędziów

Fotorzepa, Jerzy Dudek
Wbrew twierdzeniom przedstawicieli obozu rządzącego uchwała połączonych Izb Sądu Najwyższego nie podważa uprawnień Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej do powoływania sędziów - głosi oświadczenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wydał oświadczenie, w którym odnosi się do wczorajszej uchwały trzech Izb Sądu Najwyższego.

"Wydarzenia ostatnich dni, w tym przede wszystkim w oczywisty sposób bezzasadny wniosek Marszałek Sejmu skierowany do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rzekomego sporu kompetencyjnego, liczne wystąpienia kluczowych polityków rządzącej większości parlamentarnej wykazujące niezrozumienie zasady trójpodziału władz i roli niezależnych sądów w państwie demokratycznym oraz zapowiedź wniosku Prezesa Rady Ministrów do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją uchwały Sądu Najwyższego, stanowią kolejny rażący przejaw instrumentalizacji prawa dla realizacji interesów partyjnych." - uważa HFPC.

Zarząd Fundacji uważa, że uchwała nie podważa uprawnień Prezydenta RP do powoływania sędziów, lecz jest "wyrazem najwyższej odpowiedzialności za państwo, za los wymiaru sprawiedliwości i ochronę prawa każdego obywatela do rzetelnego procesu".

"W dramatycznym kontraście do tej uchwały pozostają podejmowane od pięciu lat działania rządzącej większości określane jako "reforma wymiaru sprawiedliwości". Systemowe zmiany wprowadzane w sądownictwie nie rozwiązały licznych problemów polskiego wymiaru sprawiedliwości, lecz wręcz je pogłębiły. Działania rządzącej większości w zakresie funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości zaprowadziły Rzeczpospolitą Polską na peryferia demokracji parlamentarnej, osłabiły jej pozycję międzynarodową i doprowadziły do chaosu prawnego zagrażającego wszystkim obywatelom." - ocenia HFPC.

Fundacja uważa, że uchwała SN daje przedstawicielom najważniejszych władz państwowych okazję do wycofania się co najmniej z części wprowadzonych zmian.

"Pozwala także na rozpoczęcie realnej, a nie udawanej reformy wymiaru sprawiedliwości. Reformy opartej na diagnozie problemu, współdziałaniu zainteresowanych środowisk i poszanowania porządku konstytucyjnego Rzeczpospolitej Polskiej. Tylko taka reforma jest drogą wyjścia z kryzysu, w który wpędzili Polskę politycy" - twierdzi Zarząd Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA