fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ścieżki kariery

Zarządzając ludźmi trzeba dobrze liczyć

Laureaci konkursu Human Capital Awards
materiały prasowe
Jedną z najważniejszych umiejętności specjalistów i menedżerów HR jest dzisiaj umiejętności mierzenia i oceny efektywności różnych działań. Nawiązywano do niej nie raz podczas wystąpień na Human Capital Economy CEE Congress

Brian Tracy, światowy ekspert w dziedzinie rozwoju osobistego i psychologii sukcesu przemawiając na warszawskim kongresie wspominał, że szefom firm często proponuje grę o dużą stawkę. Wygrana oznacza, że zachowają posadę, przegrana –że niedługo będą się musieli pożegnać ze stanowiskiem. Reguły gry są proste - szef ma określić główne obowiązki i zadania swoich kilku najbliższych współpracowników (zwykle wiceprezesów).Potem zaś to samo mają zrobić oni wyliczając swoje najważniejsze cele i obowiązki. Jeśli obie listy się zgadzają, szef zachowa stanowisko. Jeśli nie- wkrótce je straci.

Szef liczy kroki

Dotychczasowy wynik doświadczeń Tracy'ego nie najlepiej świadczy o top menedżerach dużych, znanych firm- bo tacy najczęściej korzystają z jego usług. Tylko jeden z kilkudziesięciu szefów, którym zaproponował grę podjął wyzwanie...

To potwierdza, jak duże problemy mają menedżerowie z jednym ze swoich najważniejszych zadań, jakim jest wyznaczanie jasnych i konkretnych obowiązków oraz celów podwładnym, Na tym nie koniec, bo trzeba jeszcze umieć zmierzyć i ocenić, czy wyznaczone cele zostały osiągnięte. Jak podkreślał Brian Tracy- najbardziej znani szefowie firm, w tym wieloletni prezes General Electric, Jack Welch, czy założyciel i prezes Amazona, Jeff Bezos, bardzo dużą wagę przywiązują do mierników i wskaźników.

Welch bardzo precyzyjnie wyznaczał swoim pracownikom cele a potem ich z tego rozliczał. W rezultacie mógł bez straty dla firmy odcinać co roku 10 proc. najsłabszych ludzi. Bezos, który przed założeniem Amazona pracował jako analityk finansowy, jest znany z tego, że wszystko oblicza ( nawet liczbę kroków, które pracownik jego magazynów musi zrobić do półki z towarem) co potem przekłada się na stałą poprawę efektywności firmy.

Ksiądz liczy paczki

Umiejętność liczenia i mierzenia efektów przydaje się też w działalności charytatywnej o czym przekonywał uczestników Human Capital Economy CEE Congress ksiądz Jacek Stryczek, pomysłodawca i prezes Stowarzyszenia Wiosna, które realizuje charytatywny projekt Szlachetna Paczka angażujący co roku 300 tys. pracowników polskich firm w wolontariat pracowniczy.

Projekt Szlachetna Paczka został w tym roku jednym z laureatów Human Capital Awards (W kategorii Społeczna Odpowiedzialność Biznesu). Konkurs towarzyszący kongresowi wyróżniał osoby i firmy, których aktywna działalność przyczynia się do podnoszenia jakości w obszarze zarządzania kapitałem ludzkim oraz rozwoju branży HR w Europie Środkowo-Wschodniej.

Ks. Jacek Stryczek odbierając nagrodę podkreślał, że jako inżynier z wykształcenia (jest absolwentem krakowskiej AGH) docenia rolę wyliczeń, które przemawiają też do biznesu. Zaznaczał, że przekonując firmy do zaangażowania się w Szlachetną Paczkę jako istotny argument podaje wartość projektu, którą stowarzyszenie szacuje na 26,7 mln zł rocznie.

Nagrody Human Capital

W tym roku Human Capital Awards przyznano w pięciu kategoriach- Człowiekiem Roku został Adam Krzanowski, współwłaściciel i prezes Grupy Nowy Styl- za odważną i skuteczną strategię rozwoju firmy w kraju i za granicą(gdzie we wrześniu Nowy Styl przejął kolejną firmę – szwajcarski Sitag), oraz duże zaangażowanie w sprawy pracownicze.

W kategorii Projekt Roku- nagrodzono Pocztę Polską, doceniając skuteczne przeprowadzenie działań restrukturyzacyjnych, które zwiększyły konkurencyjność i efektywność spółki. W kategorii Pracodawca Roku kapituła konkursu zdecydowała się na nagrodę dualną –nagrodę dla firmy prywatnej zdobyły polskie spółki koncernu Samsung (Samsung Electronics oraz Samsung Electronics Poland Manufacturing). Nagrodę dla Pracodawcy Roku –spółki skarbu Państwa zdobył PKO Bank Polski-m.in. za konsekwentne wdrażanie najlepszych praktyk odpowiedzialnej polityki personalnej. Kapituła konkursu przyznała też w tym roku nagrodę specjalną, którą wyróżniono Jacka Męcinę, profesora UW i do niedawna wiceministra pracy- doceniając m.in. jego wkład w nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

„Rzeczpospolita" była współorganizatorem Human Capital Economy CEE Congress, który odbył się w dniach 7-8 października w Warszawie.

Źródło: ekonomia.rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA