fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Ścieżki kariery

Być liderem: więcej zaszczytów czy stresu

Adobe Stock
Ponad połowa Polaków uważa, że młodzi ludzie chcą pełnić role przywódcze, ale nie są do tego przygotowani.

Tylko 8 proc. dorosłych Polaków ocenia, że absolwenci uczelni nie chcą być liderami. Siedmiokrotnie większa grupa (56 proc.) twierdzi, że rola przywódcy jest atrakcyjna dla młodych Polaków – wynika z sondażu SW Research, przeprowadzonego dla Fundacji Inicjatyw Młodzieżowych (FIM).

Jak to wygląda w opinii samych zainteresowanych? Z badań FIM wynika, że aż ponad połowa polskich studentów uważa się za potencjalnych liderów. Jednak w większości studenckich sondaży ten odsetek jest zdecydowanie niższy. Np. w tegorocznym badaniu firmy Universum, które objęło prawie 18,4 tys. studentów, najwięcej – bo ponad połowa – za cel zawodowy stawiało sobie stabilną, bezpieczną pracę, najchętniej w roli eksperta w swojej dziedzinie. W karierę menedżera czy lidera celowała ponaddwukrotnie mniejsza grupa.

Sondaż ogłoszony w 2018 r. przez firmę Deloitte wykazał, że odsetek studentów i absolwentów chętnych do zajmowania kluczowych funkcji menedżerskich spadł w Polsce do 24 proc. z 28 proc. dwa lata wcześniej. Jak podkreśla Iwona Pichola, partner w Deloitte, rola menedżera kojarzy się z dodatkowym wysiłkiem, dłuższą pracą, większą odpowiedzialnością, ryzykiem i stresem związanym z zarządzaniem ludźmi. Tymczasem tylko 33 proc. badanych deklarowało odporność na stres.

W badaniu FIM tylko co czwarty młody Polak wskazał, że studia odpowiednio przygotowują do pełnienia ról przywódczych. – Przywódcy to dobrzy słuchacze i mówcy, dostrzegający ważne aspekty zachodzących zmian, potrafiący je nie tylko właściwie zinterpretować, ale również odpowiednio na nie reagować – podkreśla Tomasz Skorupski, prezes FIM.

Z myślą o młodych, ambitnych i nastawionych na sukces osobach FIM od 2016 r. prowadzi Akademię Liderów Rzeczypospolitej – cykl bezpłatnych szkoleń z zakresu przywództwa i rozwoju osobistego. – To także przestrzeń, w której można rozwijać swoje umiejętności przywódcze i zdobywać wiedzę, popartą latami doświadczeń oraz budować sieć znajomości – dodaje szef FIM, która realizuje teraz 5. edycję programu Akademia Liderów Rzeczypospolitej (ALR).

Każda edycja to szkolenia prowadzone od października do września w różnych miastach Polski zakończone Letnią Szkoła Liderów RP, w której uczestniczy 35 młodych ludzi. Dotychczas w ramach szkoleń I stopnia przeszkolono już 2250 osób, z czego 48 proc. to kobiety.

– Nasz certyfikat jest atutem w procesie rekrutacji. Absolwenci wpisują go w CV, a rekruterzy bardzo często pytają o szkolenia w ramach Akademii – zaznacza Skorupski. Dodaje, że od 2018 r. działa też Klub Lidera Rzeczypospolitej wspierający networking absolwentów ALR.

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA