fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

VAT: zmiany w prawie dot. przesyłek zagranicznych

AdobeStock
By obejść przepisy o podatkach, rodacy na paczkach wpisywali słowo „gift". Nie ucieszą ich zatem nadchodzące zmiany w prawie i porządkująca sytuację unijna dyrektywa.

Coraz więcej osób, w tym przedsiębiorców, decyduje się prowadzić swoje interesy w przestrzeni internetowej. Tyle że w wirtualnej rzeczywistości, podobnie jak i w realnym świecie, można zetknąć się z problemem nierównej konkurencji. Obecnie najbardziej zagrażający wydaje się wysoce ekspansywny rynek dalekowschodni.

Furtkę tworzą wyjątki przewidziane w przepisach, które umożliwiają prowadzenie sprzedaży przez zagraniczne podmioty bez uiszczania VAT oraz cła. Chodzi przede wszystkim o przepisy regulujące zasady egzekwowania VAT. Przepisy ustawy dotyczące przesyłek z kraju trzeciego (czyli spoza obszaru UE) zwalniają z podatku przesyłki, których wartość nie przekracza 22 euro lub 45 euro, gdy zostaną zidentyfikowane jako „prezent'' lub „korespondencja''.

Czytaj także: VAT: kiedy import małych partii towarów jest zwolniony z podatku

Resort finansów zinterpretował przepisy opisujące paczkę całkowicie zwolnioną z VAT jako „paczkę o charakterze niehandl...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA