fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Firmy bardziej troszczą się o ludzi

Bloomberg
Największym wyzwaniem firm w 2016 roku będzie pozyskanie dobrych pracowników. Aż 55 proc. pracodawców wskazuje to jako priorytet.

Specjaliści z rzadkich dziedzin bezpośrednio związani z daną branżą oraz absolwenci studiów technicznych – te dwie grupy pracowników są dzisiaj najtrudniejsze do pozyskania, jak wynika z ankiety firmy doradczej HRM partners, która w listopadzie 2015 r. objęła 150 pracodawców.

Zdecydowana większość, bo aż 77 proc. z nich, twierdzi, że w kraju mamy już rynek pracownika. I to nasilony do tego stopnia, że coraz trudniej o odpowiednich kandydatów do pracy – na trzecim miejscu wśród tych najbardziej deficytowych są osoby ze średnim wykształceniem technicznym, których trudno jest pozyskać w co piątej z firm.

Te problemy zwiększają skłonność pracodawców do zmian wynagrodzenia – w badaniu HRM partners 35 proc. firm zapowiada w 2016 r. zmiany w polityce wynagrodzeń. Najczęściej będą to podwyżki płacy zasadniczej, ale co piąty badany pracodawca planuje całościową zmianę polityki płacowej, a co dziesiąty zamierza zmienić system premiowy. Jak ocenia Jacek Siennicki...

Źródło: Rzeczpospolita
REKLAMA
REKLAMA

WIDEO KOMENTARZ

REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA