fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Unilever testuje czterodniowy tydzień pracy. Na razie w Nowej Zelandii

AFP
Unilever postanowił przetestować czterodniowy tydzień pracy. Z początku tylko w Nowej Zelandii, gdzie pracownicy będą mogli zdecydować, w które dni wolą pracować.

Koncern rozpoczął testowanie nowego systemu pracy na początku grudnia i zamierza sprawdzać go przez 12 miesięcy.

Czytaj także: Europejska lewica: Czas na czterodniowy tydzień pracy

W Nowej Zelandii Unilever zatrudnia w sumie 81 osób, którzy będą mogli pracować według skompresowanych harmonogramów za pełne wynagrodzenie, a naukowcy z University of Technology w Sydney w Australii będą monitorować eksperyment - informuje CNN. Jeśli okaże się, że testy przebiegły pomyślnie, to firma rozważy, czy zastosować rozwiązanie na całym świecie i na szerszą skalę.

„Mamy nadzieję, że proces ten doprowadzi do tego, że Unilever stanie się pierwszą globalną firmą, która zastosuje sposób pracy zapewniający namacalne korzyści dla pracowników i biznesu" – napisał Nick Bangs, dyrektor zarządzający Unilever Nowa Zelandia w specjalnym oświadczeniu. Zmiany w organizacji pracy na koncernie wymusiła m.in. pandemia koronawirusa, która wielu pracowników zmusiła do pracy zdalnej.

W 2018 roku nowozelandzka firma Perpetual Guardian, która zajmuje się umowami powierniczymi, testamentami i nieruchomościami, również postanowiła sprawdzić działanie czterodniowego tygodnia. Okazało się, że testy poszły tak dobrze, że wprowadziła czterodniowy i elastyczny tydzień pracy na stałe. Pracownicy sami mogą zadecydować w jakie dni będą pracować.

Nick Bangs powiedział lokalnym mediom, że koncern decydując się na eksperyment był inspirowany sukcesem Perpetual Guardian i wygląda na to, że dotychczasowe metody pracy są "przestarzałe" i nieefektywne. Podobnego zdania jest premier Nowej Zelandii, Jacinda Ardern, która uważa, że nowy system pracy może pomóc gospodarce wyjść z kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

W zeszłym roku z powodzeniem czterodniowy tydzień pracy testował w Japonii Microsoft. a holding Nomura poinformował, że jego pracownicy mogą przejść dodatkowo na pracę zdalną, tak by 60 proc. czasu pracy spędzać poza biurem. W Niemczech szef związku zawodowego IG Metall uważa, że krótszy tydzień pracy może pomóc zwalczyć rosnące bezrobocie wywołane pandemią.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA