fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Coraz mniej Polaków mieszka na Wyspach Brytyjskich

Bloomberg
Liczba Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii spadła w ciągu roku do 905 tysięcy osób - wynika z danych brytyjskiego urzędu statystycznego.

To aż o 116 tysięcy mniej. Brytyjskie media piszą, że Wielka Brytania ma już przedsmak tego co może wydarzyć się po brexicie. Polacy wracają do domu, co dla brytyjskich pracodawców może oznaczać poważne problem ze znalezieniem pracowników.

Trudniej będzie o pracę po brexicie

"Jeśli chodzi o imigrantów, to Wielka Brytania jest już w erze post-brexitowej" - uważa tygodnik "New Statesman". Dane wyraźnie pokazują, że do pracy przyjeżdża coraz mniej pracowników z krajów UE, ale ich miejsce zajmują imigranci zarobkowi z innych części świata - pisze tygodnik.

"New Statesman" zwraca też uwagę, że wraz z wyjazdem Polaków spada liczba osób urodzonych na Wyspach Brytyjskich - o ponad 100 tys. w 2018 roku. Wielka Brytania stała się zdecydowanie mniej popularnym miejscem do szukania pracy dla wielu obywateli UE - tych bez wykształcenia, jak i specjalistów. W ostatnich 12 miesiącach liczba pielęgniarek z krajów unijnych starających się o pracę spadła aż o 90 procent. Gwałtownie wzrosła liczba aplikacji spoza krajów Unii. Mimo to brytyjski system zdrowia NHS ma ogromny problem ze znalezieniem odpowiednio wykwalifikowanych i znających język angielski pracowników.

Bloomberg

Według tygodnika brexit nie zatrzyma imigracji do Wielkiej Brytanii, tak jak chcieli tego zwolennicy wyjścia z UE, on jedynie zmieni strukturę imigracji. Będzie mniej Polaków a więcej Hindusów, do wykonywania pracy, której nie chcą się podejmować Brytyjczycy.

To dotyczy m.in. rolnictwa, gdzie Polacy dominowali jako pracownicy sezonowi na polach przy zbiorach szparagów, sałaty, brokułów czy truskawek.

Teraz brytyjscy farmerzy szukają pracowników nawet na Ukrainie i w Mołdawii, oraz w nowych krajach UE - Bułgarii i Rumunii - pisze Bloomberg. Jeszcze kilka lat temu brytyjska prasa bulwarowa z przerażeniem pisała o "najeździe" Bułgarów i Rumunów i problemach jakie mogą z tego wyniknąć. Teraz pracownicy z tych krajów mogą liczyć na specjalne traktowanie - bezpłatne, umeblowane kwatery, ulubione bułgarskie lub rumuńskie jedzenie importowane przez pracodawcę.

Bloomberg

Okazuje się jednak, że sytuacja gospodarcza w Rumunii też się poprawia i pracownicy sezonowi wolą zostać u siebie. Wakacyjną praca na Wyspach nie są też zainteresowani rumuńscy studenci, którzy wolą korzystać z programu "Erasmus", niż ciężko pracować na brytyjskich polach.

Aż połowa brytyjskich farmerów twierdzi, że po referendum w czerwcu 2016 roku coraz mniej pracowników z krajów Unii chce przyjeżdżać do nich do pracy. To oznacza średnio roczną stratę około 130 tys. funtów dla każdego właściciela gospodarstwa rolnego.

Co roku farmerzy potrzebują około 30 tys. pracowników sezonowych do sadzenia i zbioru warzyw i owoców. To prace, których Brytyjczycy nie chcą wykonywać. W zeszłym roku zabrakło 9 tys. pracowników. Według związku branżowego National Farmers Union będzie jeszcze gorzej i farmerzy nie będą w stanie zebrać z pól tego co zasadzili. A to oznacza, że by zaspokoić popyt konsumentów trzeba będzie zwiększyć import, to z kolei oznacza wyższe ceny w sklepach - pisze agencja Bloomberga.

Mniej Polaków w Wielkiej Brytanii

Według danych brytyjskiego urzędu statystycznego ONS, na koniec 2018 roku w Wielkiej Brytanii mieszkały 832 tys. osób urodzonych w Polsce i 905 tys. mających polskie obywatelstwo. Na koniec 2017 roku, te liczby wynosiły odpowiednio: 922 tys. (o 90 tys. więcej) i 1,021 mln (o 116 tys. więcej).

Już w listopadzie zeszłego roku dane pokazujące trendy migracyjne wskazywały na wciąż spadającą liczbę Polaków zamieszkałych na wyspach. W 2016 r. było to jeszcze ponad milion osób.

Według analityków Polacy wracają do domu nie tylko z powodu brexitu, ale także sytuacji gospodarczej w Polsce - niskie bezrobocie, rozbudowane programy socjalne sprawiają, że praca i  życie na emigracji przestały być aż tak atrakcyjne.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA