fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Co dziesiąty pracownik w krajach OECD będzie bezrobotny

Adobe Stock
Jeśli nie uderzy w nas druga fala pandemii, to średnie bezrobocie w krajach OECD wzrośnie do co najmniej 9,4 proc. na koniec tego roku. W razie drugiej fali Covid-19 może sięgnąć 12,6 proc.

W ciągu trzech miesięcy pandemii uderzyła ona 10-krotnie mocniej w rynek pracy w krajach OECD niż pierwsze trzy miesiące kryzysu finansowego 2008 r. - podkreślał Angel Gurria, sekretarz generalny Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, podczas wtorkowej prezentacji raportu Employment Outlook 2020, o perspektywach rynku pracy w najbliższych miesiącach.

I nie krył, że są one dość ponure.

W optymistycznym scenariuszu - bez drugiej fali pandemii – do końca tego roku w krajach OECD koronawirus może pozbawić pracy aż 31 mln osób, a w przyszłym roku zniknie dodatkowo 15 mln miejsc pracy. Jeśli natomiast nadejdzie druga fala pandemii, to grozi nam utrata 51 mln miejsc pracy w tym roku i kolejne 25 mln do końca 2021 r.

Do tak pesymistycznych prognoz skłoniły ekspertów OECD pierwsze miesiące pandemii - gdy liczba przepracowanych godzin spadła średnio o 12,2 proc. (maj w porównaniu do lutego br.), podczas gdy w 2008 r. – ten spadek wyniósł tylko 1,2 proc.

W krajach OCED średnia stopa bezrobocia wzrosła w maju do 8,4 proc. z 5,2 proc. w lutym a podwyższały ją Kolumbia, Hiszpania, Grecja i Kanada. Za to Polska była jednym z trzech państw (za Czechami i Japonią), gdzie bezrobocie jest najniższe (wg GUS w maju wyniosło 6 proc. a wg OECD- 3 proc.).Z kolei wśród młodych ludzi bezrobocie w krajach OECD zwiększyło się w maju do 17,6 proc. z 11,2 proc. w lutym

Według prognoz organizacji, nasz PKB skurczy się w tym roku o 7,4 proc., czyli nieco poniżej 7,5 proc. średniego spadku dla OCED, a w przyszłym roku ma wzrosnąć o 4,8 proc., czyli na poziomie średniej.

Z kolei w wyniku pandemii, zatrudnienie w Polsce może spaść w tym roku o 4,6 proc. – w optymistycznym scenariuszu - zaś z drugą falą koronawirusa spadek sięgnąłby 5,3 proc.

W rezultacie w tym roku bezrobocie może wzrosnąć o 4 pkt proc. (co oznacza 9,2 proc. przy 5,2 proc. w grudniu ub. roku) - jeśli nie będzie drugiej fali Covid-19, albo o 4,7 pkt proc.- gdy ona przyjdzie, do niemal 10 proc.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA