fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rynek pracy

Moody's: Połowa Amerykanów narażona na utratę pracy

Adobe Stock
Według analizy przeprowadzonej przez Moody's Analytics prawie 80 mln ludzi w Stanach Zjednoczonych jest obecnie wysoce lub umiarkowanie narażonych na zwolnienie. Oznacza to, że utrata pracy grozi ponad połowie ze 153 mln pracowników w całej gospodarce.

Spośród tych 80 mln pracowników 27 mln jest wysoce narażonych na zwolnienie. Chodzi o miejsca pracy w takich branżach jak transport, hotelarstwo, gastronomia, turystyka, poszukiwanie i wydobycie ropy.

Pozostałe 52 mln miejsc pracy odznacza się umiarkowanym ryzykiem. W tym przypadku Moody’s Analytics wskazał takie obszary gospodarki, jak handel detaliczny, produkcja, budownictwo czy edukacja.

– Ludzie będą kupować mniej wszystkiego – powiedział Mark Zandi, główny ekonomista w Moody's Analytics.

Ponadto ludzie, którzy stracą pracę, będą mieli problem ze znalezieniem nowej, ponieważ firmy znacząco ograniczają zatrudnienie. Moody's Analytics przeprowadza okresowe badanie wśród 350 firm dotyczących poziomu zatrudnienia. Wynika z niego, że w grudniu 41 proc. firm szukało nowych pracowników, teraz jest to zaledwie 12 proc.

– Pracodawcy przestają zatrudniać w obliczu tak dużej niepewności, kiedy nie mogą być pewni, w jakim stanie będzie ich firma w ciągu najbliższych kilku miesięcy – powiedział Andrew Challenger, wiceprezes amerykańskiej agencji pracy Challenger, Gray and Christmas.

Najbardziej narażeni na utratę pracy są pracownicy małych przedsiębiorstw. - Myślę, że duże korporacje będą zwalniać pracowników w wolnym tempie. Postarają się przez to przejść. Jednak wiele małych firm nie ma gotówki na przetrwanie tej burzy – dodaje Zandi.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA