fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Rosja pokaże nowy myśliwiec piątej generacji

Międzynarodowy Salon Lotniczo-Kosmiczny (MAKS 2021) rozpoczął się w Rosji
PAP/EPA/SIERGIEJ ILNICKI
Na targach lotniczych pod Moskwą w obecności prezydenta Władimira Putina Rosja ma zaprezentować we wtorek nowy myśliwiec - podaje agencja Reutera.

W krótkim materiale reklamującym tegoroczny Międzynarodowy Salon Lotniczo-Kosmiczny (MAKS) przedstawiono pilotów ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Indii, Wietnamu i Argentyny, co sugeruje, że nowa maszyna ma być oferowana na eksport. Salon potrwa do 25 lipca.

Cytowany przez Reutera Oleg Pantelejew z firmy analitycznej Aviaport uważa, że myśliwiec ma być reklamowany jako konkurent  amerykańskiego F-35.

Nie wiadomo, kiedy samolot będzie gotowy do seryjnej produkcji. Według Reutera jest mało prawdopodobne, że myśliwiec wzniesie się w powietrze podczas MAKS.

W maju agencja RIA Nowosti powołując się na źródło zbliżone do resortu obrony informowała, że państwowa korporacja Rostec pracuje nad lekkim jednosilnikowym myśliwcem wielozadaniowym piątej generacji. Według doniesień, samolot miał mieć prędkość maksymalną ponad dwukrotnie większą od prędkości dźwięku, ważyć nie więcej niż 18 ton, cechować się wysoką manewrowością oraz mniejszą widocznością dla radarów.

W grudniu ubiegłego roku szef Rosteku mówił, że firma chce produkować lekki jednosilnikowy myśliwiec na eksport.

Rosja dysponuje myśliwcem piątej generacji (Su-57), nie ma jednak lekkiego odpowiednika - wskazał Pantelejew. W wyposażeniu Federacji Rosyjskiej są także Su-27 i MiG-i-29, maszyny czwartej generacji.

Źródło: rp.pl / Reuters, Interfax
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA