fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rosja

Prezydent Rosji ma zyskać dożywotni, bezwzględny immunitet

Władimir Putin
AFP
Immunitet byłych prezydentów Rosji, chroniący ich przed postępowaniem karnym, ma być rozciągnięty na wszelkie naruszenia prawa jakich dopuścili się w swoim życiu, nie tylko w czasie sprawowania urzędu prezydenta - wynika z projektu ustawy, który trafił do rosyjskiej Dumy.

Ustawa, opublikowana na stronach rządowych jest jedną z nowelizacji przedstawionych w ramach reform konstytucyjnych w Rosji. Reformy te mają m.in. umożliwić Władimirowi Putinowi ubiegać się o kolejną, piątą już kadencję na stanowisku prezydenta Rosji.

W Rosji byli prezydenci cieszą się obecnie dożywotnim immunitetem w związku z naruszeniami prawa popełnionymi w czasie zajmowania stanowiska głowy państwa. Ustawę w tej sprawie uchwalono w czasie, gdy Borys Jelcyn, po namaszczeniu Władimira Putina na prezydenta Rosji ustąpił z urzędu. Obecnie jedynym, żyjącym byłym prezydentem Rosji jest Dmitrij Miedwiediew (Jelcyn, pierwszy prezydent Rosji po rozpadzie ZSRR zmarł w 2007 roku.

Nowa ustawa ma uczynić trudniejszym również odebranie byłemu prezydentowi immunitetu.

Aby odebrać immunitet byłemu prezydentowi Izba wyższa Dumy (Rada Federacji) będzie musiała zagłosować przeważającą większością głosów za aktem oskarżenia przygotowanym przez izbę niższą Dumy.  

Ustawa wejdzie w życie po przyjęciu jej przed Dumę i podpisaniu przez prezydenta.

Źródło: Reuters
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA