Reklama

Projekt Ministerstwa Sprawiedliwości: nie dla dwóch ojców czy dwóch matek

W środę Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt zmian w prawie. Ma on uniemożliwić rejestrację w polskich aktach stanu cywilnego dwóch ojców lub dwóch matek.

Aktualizacja: 24.03.2021 14:06 Publikacja: 24.03.2021 11:42

Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobro

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

mat

– Uniemożliwiamy wprowadzanie w Polsce tylnymi drzwiami jednopłciowych małżeństw i adopcji dzieci przez pary homoseksualne – stwierdził podczas środowej konferencji prasowej minister Zbigniew Ziobro.

Jak czytamy w komunikacie MS, nowelizacja ma pozwolić na rejestrację w Polsce urodzonego za granicą dziecka, a tym samym przyznanie mu numeru PESEL i potwierdzenie obywatelstwa, gdy zagraniczny akt urodzenia jest sprzeczny z polskim prawem, wskazując np., że rodzicami są dwie kobiety czy dwaj mężczyźni.

Resort sprawiedliwości wskazuje, że obecnie rejestracja w Polsce dzieci, których rodzicami według zagranicznego aktu urodzenia są dwie kobiety albo dwaj mężczyźni, budzi rozbieżności w orzecznictwie sądów administracyjnych. - Nowelizacja likwiduje ten problem. Pozwala na rejestrację dziecka na podstawie aktu urodzenia albo innego zagranicznego dokumentu, który potwierdza tożsamość biologicznej matki, ale bez konieczności podawania danych faktycznego ojca - wyjaśnia MS.

Określone zostaną rodzaje zdarzeń, jakie mogą zostać zarejestrowane w polskich aktach stanu cywilnego. Ma to być: urodzenie (pochodzenie dziecka od kobiety i mężczyzny), małżeństwo (rozumiane jako związek kobiety i mężczyzny) oraz zgon.

Wiceminister Marcin Romanowski zapowiedział jednocześnie, że projekt ma usprawnić możliwość uzyskania polskiego dowodu osobistego, numeru PESEL oraz paszportu przez dzieci urodzone za granicą. - Nowelizacja zrównuje w prawach dzieci bez względu na to, jaki akt urodzenia sporządzono za granicą. Daje im prawo do polskiego obywatelstwa, umożliwia nadanie PESEL, uzyskanie paszportu i dowodu tożsamości. Daje przy tym gwarancję ochrony konstytucyjnego porządku i prawa rodzinnego w Polsce, zgodnie z którym małżeństwo jest związkiem kobiety i mężczyzny, a rejestr stanu cywilnego obejmuje wyłącznie dzieci zgłoszone jako potomstwo kobiety i mężczyzny - informuje resort sprawiedliwości.

Reklama
Reklama

W projekcie ma zostać wprowadzona także możliwość tzw. pierwotnej rejestracji. - Pod warunkiem, że odpowiednie dokumenty wskażą ojca i matkę - zaznaczył wiceszef MS.

Projekt został przekazany do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Ma przejść tzw. ścieżkę rządową.

Sądy i trybunały
On orzeka w NSA, ona w SN. Polskie prawo zabrania im ślubu
Materiał Promocyjny
Bankowe konsorcjum z Bankiem Pekao doda gazu polskiej energetyce
W sądzie i w urzędzie
Ryba weźmie bez papieru. Noworoczna rewolucja dla wędkarzy
Prawo w Polsce
Refundacja środków z Funduszu Sprawiedliwości. Żurek chce wyjść z impasu
Praca, Emerytury i renty
Kiedy wypłaty 800 plus w styczniu 2026? Zmiany w terminach przelewów
Materiał Promocyjny
Technologie, które dziś zmieniają biznes
W sądzie i w urzędzie
Rząd przyjął projekt ustawy o statusie osoby najbliższej w związku. Co zawiera?
Materiał Promocyjny
Lojalność, która naprawdę się opłaca. Skorzystaj z Circle K extra
Reklama
Reklama
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
Reklama