fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Rodzina

500 plus także na pierwsze dziecko i jedynaka - zdecydował rząd

AdobeStock
Od 1 lipca 2019 r. świadczenie 500 plus zostanie rozszerzone na pierwsze lub jedyne dziecko w rodzinie. Nie zostanie przy tym uwzględnione kryterium dochodowe. Rada ministrów zdecydowała właśnie o skierowaniu do sejmu projektu ustawy w tej sprawie. To jeden z projektów wchodzących w skład tzw. „Nowej piątki” PiS.

Po rozszerzeniu programu świadczenie 500 plus będzie przysługiwać na wszystkie dzieci do 18. roku życia.

Od 1 kwietnia 2016 r. świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko do 18. roku życia. Na pierwsze dziecko świadczenie to przysługuje  jedyne po spełnieniu kryterium dochodowego.

Obecnie, aby otrzymać pieniądze na pierwsze lub jedyne dziecko nie można przekroczyć dochodu 800 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie lub 1200 zł netto miesięcznie w przypadku rodziny z dzieckiem niepełnosprawnym. Świadczenie wychowawcze będzie wypłacane bez względu na sytuację materialną rodziny, dlatego nie trzeba będzie składać dodatkowych dokumentów, jak choćby zaświadczenia o dochodach czy orzeczenia o alimentach lub orzeczenia o niepełnosprawności.

Jak podano w uzasadnieniu do projektu ustawy program ten znacząco poprawił sytuację materialną rodzin – w latach 2015-2017 skrajne ubóstwo wśród dzieci zmniejszyło się niemal o połowę: z 9,0 do 4,7 proc. Zagrożenie ubóstwem lub wykluczeniem społecznym dzieci spadało w naszym kraju najszybciej wśród wszystkich państw Unii Europejskiej. Przeciętne miesięczne wsparcie na dziecko w rodzinie wzrosło ze 148 zł (2015 r.) do 690 zł (2017 r.).

 

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA