fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

EBI wesprze inwestycje Maspeksu

60 mln euro, czyli niemal 267 mln zł kredytu na rozbudowę i modernizację zakładów produkcyjnych i magazynów dostanie od Europejskiego Banku Inwestycyjnego czołowy producent żywności w Europie Środkowo-Wschodniej.
Połowa tej kwoty pochodzi z Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych (EFIS).
- Realizowane zadania inwestycyjne w Grupie Maspex po raz pierwszy zostaną sfinansowane kredytami inwestycyjnymi pochodzącymi z Europejskiego Banku Inwestycyjnego – komentuje Bogdan Tyrybon, business supply chain manager w Grupie Maspex, do której należą takie marki jak Tymbark, Lubella i Łowicz.
- Finansowanie to pozwala nam na pozyskanie środków nie tylko na lepszych warunkach w porównaniu z bankami komercyjnymi, ale także o dłuższym terminie kredytowania – dodaje.
Wspierany przez EBI projekt obejmuje rozbudowę i modernizację zakładów produkujących, m.in. soki owocowe, przetwory owocowe i warzywne oraz makaron, a także budowę nowych linii produkcyjnych do przetwórstwa owoców i warzyw oraz rozbudowę trzech nowoczesnych centrów logistyczno-magazynowych w Lublinie, Olsztynku i Łowiczu. Maspex podkreśla, że jego inwestycje proekologiczne zwiększą jej efektywność energetyczną i produkcję energii odnawialnej. Należy do nich instalacja biogazowni w zakładzie w Tychach oraz instalacja paneli fotowoltaicznych w Olsztynku.
- Wspieranie innowacyjnych i przyjaznych środowisku inwestycji rozwijających się przedsiębiorstw w Europie to jeden z priorytetów EBI – banku Unii Europejskiej – mówi Vazil Hudák, wiceprezes odpowiedzialny za działalność kredytową EBI w Polsce.
- Jesteśmy zadowoleni z możliwości finansowania przedsięwzięć Grupy Maspex, ponieważ nie tylko zwiększą one jej konkurencyjność i wydajność energetyczną, lecz także przyczynią się do stworzenia nowych miejsc pracy. To jest właśnie cel EFIS – stymulowanie wzrostu gospodarczego i tworzenie nowych miejsc pracy. Chcielibyśmy wspierać dalsze inwestycje tego typu w Polsce - dodaje.
Elżbieta Bieńkowska, komisarz do spraw rynku wewnętrznego, przemysłu, przedsiębiorczości i MŚP zaznacza, że umowa między EBI a Maspeksem pokazuje, jak plan inwestycyjny dla Europy może pomoc w modernizacji obiektów przemysłowych, tym samym promując konkurencyjność oraz ochronę miejsc pracy.
- Mam nadzieję na więcej takich umów w Polsce w nadchodzących miesiącach i latach – zaznacza Elżbieta Bieńkowska.
Inwestycje w spółkach Grupy Maspex będą realizowane w latach 2016–2018. Dzięki nim powstać ma ponad 150 nowych miejsc pracy.
Europejski Bank Inwestycyjny jest instytucją Unii Europejskiej udzielającą kredytów długoterminowych, której udziałowcami są państwa członkowskie.
Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA