fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

W tej kampanii mniej wina z Francji

Bloomberg
Tegoroczna produkcja wina we Francji, drugiego kraju na świecie pod względem wielkości, może zmaleć nawet o 13 proc. z powodu kaprysów pogody: przymrozków, gradobicia i rekordowych upałów — ocenia resort rolnictwa

W pierwszej prognozie dotyczącej tegorocznej kampanii resort zakłada uzyskanie 42,8-46,4 mln hektolitrów (1 hl = ok. 133 butelek), o 6-13 proc. mniej wobec 49,4 mln hl z 2018 r. Oznacza ona również winobranie gorsze o 2-5 proc. od średniej produkcji z ostatnich 5 lat.

„W wielu winnicach do kwitnienia doszło w niekorzystnych warunkach pogodowych (deszcze i przymrozki). Upały i gradobicie przyczyniły się również do zmniejszenia potencjału zbiorów" — cytuje Reuter uzasadnienie resortu.

Zachodnie regiony z winnicami, zwłaszcza Bordeaux, miały szczególnie złe warunki w czasie kwitnienia, z kolei na południu część gron została wypalona falą upałów pod koniec czerwca. Temperatura doszła wtedy do rekordowych 45,9 stopni Celsjusza, powodując więdnięcie krzaków i pożary lasów. Brak deszczów w ostatnim miesiącu nasilił niedostatek wody w znacznej części kraju, wilgotność gruntów w większości regionów z winnicami była poniżej średniej.

Gradobicie i przymrozki spowodowały punktowe straty w Burgundii i Bordeaux. W Szampanii kwitnienie winorośli nastąpiło w dobrych warunkach, pogoda nie spowodowała większych szkód, ale zbiory będą mniejsze od ubiegłorocznych — zakłada resort rolnictwa.

Winobranie we Francji zaczyna się pod koniec sierpnia i trwa do początku października, obecna prognoza jest mocno wstępna ze względu na nieznajomość warunków, kiedy przyjdzie do ścinania gron.

Datę rozpoczęcia pracy w każdym departamencie ogłasza prefekt na podstawie opinii miejscowych organizacji producentów. Na ogół ocenia się dojrzałość owoców po 100 dniach od pojawienia się pierwszych kwiatów, ale to zależy od wielu parametrów klimatu i warunków plantacji: rodzaju szczepu, wysokości położenia winnicy i nastawienia jej do słońca, rodzaju wina jakie ma powstać. Koniecznym warunkiem jest pożądany stopień dojrzałości owoców i ustabilizowana proporcja zawartości cukru do kwasowości.

Kampania zaczyna się tradycyjnie w Rivesaltes i okolicach w regionie Roussillon, a dotyczy szczepu les muscats petits grains (z któregot powstaje naturalne słodkie wino albo wytrawne), w Langwedocji i na Korsyce. Na początku września przychodzi kolej na Beaujolais i południową Dolinę Rodanu. w połowie września to połnocna Dolina Rodanu, Bordeaux, Burgundia, Sabaudia, Jura, centrum i południowy zachód kraju oraz Dolina Loary, koniec września — Alzacja i Szampania, początek października — Charentes, Cognac i Lotaryngia.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA