fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Luckin Coffee. Inwestorom przypadł do gustu chiński Starbucks

Bloomberg
Luckin Coffee, chiński rywal Starbucksa, zadebiutował w piątek na Wall Street. W czasie notowań akcje rosły nawet o 50 proc. Ostatecznie zakończyły handel 20 proc. zwyżką.

Luckin Coffee wyceniła swoje akcje w pierwotnej ofercie publicznej na 17 dol. za walor, co dało wycenę przewyższającą 4 mld dol. Firma zebrała z rynku 570 mln dol.

Sieć szybko zawojowała Chiny. Luckin Coffee powstała w październiku 2017 r. a obecnie ma już 2 400 placówek w 28 miastach, co daje jej drugie miejsce tuż za amerykańskim rywalem. Do końca roku zamierza otworzyć kolejne 2 tys. kawiarni, dzięki czemu będzie największą siecią w Chinach. Państwo Środka nie jest łatwym rynkiem dla sieciówek oferujących kawę, ponieważ Chińczycy wolą herbatę.

Według danych Frost & Sullivan Chińczycy w 2018 r. wypili sześć filiżanek kawy rocznie w porównaniu do 279 w Japonii, 388 w USA i aż 867 w Niemczech.

Luckin Coffee ma nadzieję, że jej rosnąca sieć i obecność Starbucksa, zachęcą Chińczyków do kawy. Firma odnotowała stratę netto w wysokości 241,3 mln dol. w ubiegłym roku przy przychodach wynoszących 125,3 mln dol. W I kwartale strata wyniosła 82,2 mln dol. a sprzedaż 71,3 mln dol.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA