fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Inwestorzy lubią ekologiczne lody z Estonii

Adobe Stock
W ciągu jednego dnia największy w Estonii producent ekologicznych lodów znalazł chętnych na swoje nowe akcje na kwotę 1 miliona euro. Każdy kto kupił akcje firmy ma dożywotnią zniżkę na lody La Muu.

Firma La Muu ogłosiła start kampanii w formule crowdfunding (zbiórka publiczna) na platformie Funderbeam, w celu zdobycia pieniędzy na dodatkowe inwestycje. Pierwszego dnia inwestorzy zapisali się na akcje na kwotę ponad 1 mln euro.

O popularności La Muu w Estonii świadczy tempo z jaką ludzie kupowali akcje firmy. La Muu chciał uzyskać najpierw 400 tys. euro i ten cel został osiągnięty w 10 godzin. Do końca dnia uzbierało się ponad milion euro. Nieaktualne stały się też plany, by kapitał zbierać przez 40 dni. Teraz czas ten został skrócony do 14 dni albo póki starczy miejsca dla drobnych inwestorów.

- Szczerze mówiąc jesteśmy bardzo zdziwieni. Nie oczekiwaliśmy takiego zainteresowania. Na daną chwilę rozważamy możliwość uzyskania jeszcze większego kapitału, aniżeli planowaliśmy. Jeżeli podejmiemy decyzję, natychmiast o tym powiadomimy - zapowiedział Rasmus Rask współzałożyciel La Muu, cytowany przez portal Delfi.

Rask widzi trzy przyczyny tak dużego zainteresowania firmą: - Widocznie wartość rynkowa okazała się dla inwestorów odpowiednia; po drugie duża aktywność inwestorów, to może być efekt tego, że jesteśmy popularną marką na rynku detalicznym; po trzecie każdy kto zainwestował 100 euro otrzymał dożywotnią 20-procentową zniżkę na nasze lody we wszystkich naszych lodziarniach w Telliskiwi (artystyczne przedmieście Tallina -red). Dla amatorów lodów to bardzo prosta matematyka - argumentował Rask.

Ktokolwiek spróbował lodów La Muu, wie o czym mówi założyciel. W 2012 r dwóch przyjaciół - współwłaściciel sieci Biomarket Prijt Mikelsaar i były menadżer Swedbanku Rasmus Rask wpadli na pomysł lodziarni wykorzystującej wyłącznie produkty z ekologicznych farm Estonii.

Pierwsze lody - umiarkowanie tłuste i o oryginalnych smakach pojawiły się w sprzedaży w grudniu 2012 r. Po sześciu latach w nowo otwartej lodziarni w Telliskiwi (tutaj jest zakład produkcyjny spółki), wśród nowych produktów były lody o smaku bekonu, syropu klonowego i fasoli. W kawiarni można było spróbować 13 odmian lodów mlecznych, a także ponad 20 odmian sorbetu i lodów wegańskich. Wszystkie lody wytwarzane są wyłącznie z naturalnych produktów.

Każdego miesiąca w kawiarni pojawiają się dwa nowe rodzaje lodów. Najpopularniejsza z nich trafiają do dużych sieciach handlowych. Lody nie są tanie. Opakowanie 400 gr kosztuje w supermarkecie 6-7 euro. Chętnych jednak nie brakuje. Obroty La Muu sięgnęły 850 tys. euro rocznie, a kupić je można w 280 sklepach w Estonii

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA