fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Nadchodzą drogie frytki. Ceny ziemniaków potężnie wzrosły

Pixabay, fot. forumkrakow
Ziemniaki są blisko dwa razy droższe niż przed rokiem.

Ceny ziemniaków wzrosły najmocniej spośród wszystkich produktów rolnych, które śledzi GUS. Jak podliczył urząd w opublikowanych właśnie danych – 52,74 zł płacono za tonę ziemniaków w grudniu 2018 r. – czyli aż o 75,2 proc. więcej niż w grudniu 2017 r. Ceny ziemniaków podrożały nagle, w grudniu były o ponad 46 proc. droższe niż w listopadzie. Wszystko przez suszę, która w ubiegłym roku dotknęła wszystkie województwa w Polsce i spowodowała, że zbiory tego warzywa były o blisko jedną piątą niższe niż rok wcześniej. 

Podobnie sytuacja wyglądała u innych znaczących producentów w Europie, zwłaszcza w Niemczech, a to utrudnia pokrycie mniejszych plonów krajowych za pomocą importu od sąsiada. Import jednak i tak wzrósł skokowo, od stycznia do października 2018 r. sprowadziliśmy z Niemiec o 21 proc. więcej ziemniaków niż w porównywalnym okresie rok wcześniej i zapłaciliśmy o 28,6 proc. więcej.

Czytaj także: Belgijskie frytki będą o 3 centymetry krótsze. To przez upały 

To jednak nie wszystkie podwyżki. W wyniku suszy niemal wszystkie plony zbóż były mniejsze, a w wyniku mniejszej podaży – nasze portfele zanotują serię podwyżek żywności. I tak - kukurydza i pszenżyto były w grudniu 2018 r. o 30 proc. droższa niż w grudniu 2017 r., owies – o 32 proc. droższy, żyto o 24 proc., pszenica o 23 proc. a jęczmień - o 20 proc.

Tańsze było natomiast mięso. W ciągu roku, od grudnia 2017 do grudnia 2018 r. – aż o 8 proc. spadły ceny trzody chlewnej oraz mleka w skupie, ceny bydła spadły o 2 proc. Jedynie drób nie poddał się spadającym cenom i nieznacznie, bo o 0,5 proc., podrożał.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA