fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Przemysł spożywczy

Najsłynniejsza indyjska herbata ma kłopoty

Pixabay, fot. Simon
Miłośników herbat wysokiej jakości może spotkać niebawem zawód podczas zakupów. Uprawy znanej na całym świecie indyjskiej herbaty Darjeeling stanęły pod wielkim znakiem zapytania.

Uprawy jednego z najbardziej cenionych na świecie gatunków czarnej herbaty, Darjeeling, zostały wstrzymane w związku z zaostrzającym się konfliktem lokalnych społeczności w północno-wschodnim regionie Indii. Spór toczący się pomiędzy indyjskimi obywatelami pochodzenia nepalskiego (Gurkhami) a rdzennymi mieszkańcami Bengalu Zachodniego (Bengalczykami) spowodował zamknięcie większości prowadzonych biznesów w regionie, w tym sklepów, hoteli oraz ogromnych plantacji herbaty.

To silny cios dla wielu firm z branży herbacianej, ponieważ właśnie w prowincji Dardżyling leżącej u stóp Himalajów w stanie Bengal Zachodni uprawiany jest słynny gatunek czarnej herbaty Darjeeling, którą koneserzy na całym świecie cenią za jej niepowtarzalny smak. Wyjątkowo korzystny, wysokogórski klimat sprawia, że zbierane w tym regionie listki są wysokiej jakości i tylko one mogą nosić dumną nazwę Darjeeling. O przeniesieniu upraw w inne miejsce nie ma mowy. Niebawem więc słynnej Darjeeling może zabraknąć w sklepach.

Pechowo, wstrzymanie pracy na plantacjach zbiegło się w czasie z okresem drugiego zbioru herbaty Darjeeling, trwającego początku maja do końca czerwca. To wtedy listki są najbardziej dojrzałe i mają najwyrazistszy smak. Jest to również szczyt sezonu turystycznego w tym regionie, na którym co roku bogacą się lokalni przedsiębiorcy.

- Podczas drugiego zbioru zbierane są zwykle młode listki i powinno się je zrywać regularnie. Ale teraz, kiedy wszystkie plantacje herbaty Darjeeling są zamknięte, nikt nie zbiera żadnych listków, więc uprawy będą zarośnięte, przez co pogorszy się jakość herbaty – komentuje w rozmowie z CNBC Kaushal Dugar, założyciel firmy Teabox z siedzibą w prowincji Dardżyling.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA